Opowiadanie króla Wysp Hebanowych

wiek 12+

tekst – Bolesław Leśmian
adaptacja, reżyseria, multimedia – Przemysław Żmiejko
scenografia - Bożena Ślaga
muzyka - Filip Sternal
ruch sceniczny - Marcin Rogalski

Czy Król Wysp Hebanowych, od pasa w dół zamieniony w marmur, odzyska dawną postać? Czy jego poddani zrzucą rybie łuski, a do zaklętego w jezioro, smutnego i pustego państwa, wróci życie, szczęście oraz radość? I wreszcie, czy ktoś pokona strasznego Potwora i wielbiącą go jak bożka czarownicę Chryzeidę?

„Opowiadanie Króla Wysp Hebanowych” to jedna z baśni Bolesława Leśmiana ze zbioru „Klechdy sezamowe”. Inspirowane tematyką orientalną, fascynujące historie o władcach, istotach nadprzyrodzonych, ale też o zwykłych ludziach, od ponad wieku rozpalają wyobraźnię zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Historia życia Króla Wysp Hebanowych jest pełna niezwykłych zdarzeń i postaci. Każdego, kto ją pozna, wzruszy i wprawi w wielkie zadziwienie. Tak jak Sułtana, który po jej wysłuchaniu, postanowił pomóc głównemu bohaterowi w walce ze złem. Miłość Króla do pięknej Chryzeidy przysporzyła mu wiele kłopotów i poddała jego charakter wielkiej próbie, z której dzięki swojej niezłomnej i honorowej postawie, wyszedł zwycięsko.

Premiera – kwiecień 2022