SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie

wiek 12+

Wrocławski Teatr Lalek

 

data i miejsce prezentacji:

20 sierpnia 2017, godz. 18.00 - Kieleckie Centrum Kultury (Mała Scena)

cena biletu - 9 zł

 

  • Tekst: Maria wojtyszko
  • Reżyseria: Jakub Krofta
  • Scenografia: Anna Chadaj
  • Muzyka: Grzegorz Mazoń

Obsada: Kamila Chruściel, Agata Kucińska, Marta Kwiek, Patrycja Łacina-Miarka, Grzegorz Mazoń, Radosław Kasiukiewicz, Marek Koziarczyk, Konrad Kujawski

Tytułowy bohater – trzynastoletni Samuel – wydaje się być typowym klasowym outsiderem: pochodzi z inteligenckiej rodziny, nosi okulary, nie uprawia sportu, a wolny czas spędza przy pianinie. Szkolni koledzy (oczywiście) lekceważą go, a dziewczyny (rzecz jasna) nie zwracają na niego uwagi. Ten pozornie schematyczny obraz szybko się komplikuje. Zgodne małżeństwo rodziców Sama rozpada się, w jego życiu pojawia się Ta Jedyna, a wszystko razem sprawia, że chłopiec zaczyna mieć problemy w szkole.

Spektakl Marii Wojtyszko i Jakuba Krofty (duet dramaturgiczno-reżyserski znany m.in. z „Madame” warszawskiego Teatru na Woli i „Pacana. Historii o miłości” Wrocławskiego Teatru Lalek) żongluje stereotypami trwale obecnymi w teatrze i literaturze dla młodzieży. Nikt – klasowy kujon, tępy osiłek, idealny ojciec, przedstawicielka pedagogicznego „betonu” – nie jest tu tym, kim się początkowo wydaje; bohaterowie wypadają z ról, przypisanych im odruchowo przez widzów, a każde wydarzenie sceniczne okazuje się mieć drugie dno. Z tą slapstickową grą pozorów korespondują rysowane grubą kreską kostiumy i scenografia Anny Chadaj. Groteskowość świata przedstawionego wynikająca z przyjętej komediowej konwencji pomaga młodym widzom zbudować minimum dystansu do bolesnej problematyki spektaklu – bo historia Sama, któremu po rozwodzie rodziców rozpada się świat, musi być (statystycznie rzecz biorąc) również historią wielu z nich.

„SAM, czyli przygotowanie do życie w rodzinie” to także gorzka satyra na system edukacji, obnażająca słabość szkoły jako instytucji, która ma przygotować uczniów nie tylko do kolejnych egzaminów, ale do życia – w rodzinie i poza nią. Spektakl ukazuje, jak bardzo obraz świata kreowany przez szkołę odbiega od rzeczywistego. To groteskowe zderzenie początkowo wywołuje śmiech, ale nie należy dać się zwieść. Komediowo-musicalowy kostium spektaklu podszyty jest smutkiem. Samotność głównego bohatera to bowiem coś więcej niż historia pojedynczego przypadku – to samotność całego pokolenia, nie znajdującego oparcia w tradycyjnych instytucjach opiekuńczych.

 

Spektakl „SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” otrzymał następujące nagrody:

  • NAGRODĘ ZA NAJLEPSZY SPEKTAKL 20. OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU NA WYSTAWIENIE POLSKIEJ SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ przyznaną przez Jury w składzie: Sławomira Łozińska, Maciej Nowak, Tadeusz Nyczek, Bożena Sawicka i Jacek Wakar.
  • Grand Prix oraz Nagrodę Jury Dziecięcego II Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu (2015)
  • Nagrodę za muzykę dla Grzegorza Mazonia na II Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu (2015)
  • Nagrodę dla Grzegorza Mazonia za rolę Sama na XIX Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak (2015)

Czas trwania – 1 godz. 20 min. (bez przerwy)

 

Galeria zdjęć: