Rzeka pełna mleka

7 kwietnia 2018, godz. 16.00 - wstęp wolny

Chcecie posłuchać, co przydarzyło się dwójce szczecińskich kotów: ruchliwemu Figaro i lubiącemu mędrkować Tytusowi, którzy spędzali zwykle czas, wylegując się na dachach, albo włócząc się po okolicy?

Pewnego dnia, znudzeni monotonią życia, postanowili wyruszyć w podróż dookoła świata, w poszukiwaniu rzeki pełnej mleka. Szukali jej w pobliskim cyrku, na zimnej Syberii, w egzotycznych Indiach, w Andach, a nawet gorącym Egipcie.
Podczas podróży spotkali kilku krewnych ze swej wielkiej kociej rodziny, doświadczyli też niejednej przygody. Ale czy udało im się odnaleźć rzekę?

Sztuka przypomina o znanej powszechnie mądrości, która zawarta jest w powiedzeniu, że „podróże kształcą”. Pozwalają też docenić to, co już mamy.

Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, w ramach akcji DOTKNIJ TEATRU, zapraszamy na inscenizowane czytanie sztuki „Rzeka pełna mleka” Krzysztofa Bizio, które odbędzie się 7 kwietnia 2018 roku o godz. 16.00.

Reżyseria: Lena Alberska
Obsada: Ewa Lubacz, Tomasz Frąszczak, Andrzej Kuba Sielski, Adrian Wajda

Sztuka dla widzów od lat 5.
Wstęp wolny!

 

Krzysztof Bizio
Dramatopisarz i prozaik, jeden z najchętniej wystawianych polskich autorów. Po ukończeniu architektury na Politechnice w Szczecinie otworzył własną pracownię, którą prowadzi do dzisiaj. Jest również wykładowcą Politechniki Szczecińskiej.
Debiutował w 2000 roku dramatem „Porozmawiajmy o życiu i o śmierci”. W następnych latach na deski sceniczne trafiły „Toksyny”, „Lament”, „Śmieci”, słuchowisko „Autoreverse”, napisane wspólnie z Tomaszem Manem „Deszcze”, „Fotoplastikon”, „0-1-0” oraz „Celebracje”. Dramaty Bizia były wystawiane w wielu polskich teatrach, w teatrze TV, a także w teatrach w Berlinie i na Węgrzech.
W 2004 roku Bizio zadebiutował jako prozaik tomem „Zresztą latem wszystkie kwiaty są takie piękne”, złożonym z 13 opowiadań powstałych w latach dziewięćdziesiątych; ich bohaterami są mieszkańcy bloku.
Krzysztof Bizio pisze dramaty kameralne; ich akcja toczy się współcześnie. Choć pokazuje mroczną stronę rzeczywistości, nie można zaklasyfikować go do nurtu brutalizmu. Bizio przyznaje się do inspiracji filmami Roberta Altmana, Krzysztofa Kieślowskiego i Quentina Tarantino.
Za swoją twórczość otrzymał m.in. wyróżnienie w konkursie programu II Polskiego Radia i Stowarzyszenia ZAiKS na najlepsze słuchowisko radiowe (2004), wyróżnienie za „Śmieci” na II Konkursie Na Napisanie Sztuki Współczesnej, organizowanym przez Teatr Polski we Wrocławiu i miesięcznik „Dialog”, Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecina (2005) i nagrodę za oryginalny tekst dramatyczny – „Fotoplastikon” - na VI Festiwalu Teatru PR i Teatru TVP „Dwa Teatry” w Sopocie (2006).