Brzydkie kaczątko

Miejski Teatr „Miniatura” w Gdańsku

spektakl dla dzieci od lat 5

data i miejsce prezentacji:

23 sierpnia 2015, godz. 11.00 - Kieleckie Centrum Kultury (Mała Scena)

cena biletu – 7 zł

 

na motywach baśni Hansa Christiana Andersena

  • scenariusz: Romuald Wicza-Pokojski, Agnieszka Kochanowska
  • reżyseria i inscenizacja: Romuald Wicza-Pokojski
  • projekty lalek cieniowych: Monika i Adam Świerżewscy, bobom.pl
  • opracowanie dźwięku: Henryk Zastróżny
  • współpraca kompozytorska: Rafał Kłoczko
  • muzyka na żywo (harfa): Ludmiła Sirowajska
     

obsada: Jolanta Darewicz, Jakub Ehrlich, Edyta Janusz-Ehrlich, Wioleta Karpowicz, Hanna Miśkiewicz, Jakub Zalewski (gościnnie), Magdalena Żulińska

 

Trailer spektaklu:

 

„Nieważne, że urodziłem się na kaczym podwórku, ważne, że wyklułem się z łabędziego jajka.”
H. Ch. Andersen

Problem odmieńców jest jednym z najstarszych i najczęstszych motywów w mitach, baśniach i bajkach na całym świecie. Temat odmienności, niedopasowania, poszukiwania tożsamości, a jednocześnie miejsca przynależności to temat uniwersalny, powtarzający się w nieskończonej liczbie wariacji w literaturze, teatrze, kinie. „Brzydkie kaczątko” Hansa Christiana Andersena jest jedną z najbardziej znanych i popularnych interpretacji tego tematu. Prosta historia kaczątka, które okazuje się łabędziem, zawiera wiele tropów odnoszących się do głębokich psychologicznych i socjologicznych treści.

„Brzydkie kaczątko” ma przypomnieć przede wszystkim, że inne nie znaczy brzydkie. Odmienność kaczątka wywołuje różne reakcje: złośliwość i odrzucenie, ale też obojętność i fałszywą dobroczynność rzucającą ochłapy, żeby uspokoić sumienie. Hasło „brzydkie kaczątko” nie bez powodu tak rozgościło się w naszym języku i sposobie myślenia. Treści, które wywołuje, są dziś równie aktualne, jak w czasach, kiedy Andersen walczył, żeby na kaczym podwórku zaakceptowali to, że jest łabędziem. Dlatego tak ważne jest, żeby dzieci zapamiętały tę opowieść i znaczenia, które ze sobą niesie.

Eksperymentalna forma przedstawienia nawiązująca do chińskiego teatru cieni ma zapoznać dzieci z nowoczesnym myśleniem o formie teatralnej. Tworzenie spektaklu w warstwie wizualnej i dźwiękowej będzie się odbywało na oczach widza. Wykorzystane zostaną rzutniki pisma, sprzęt, który można znaleźć w każdej szkole, a który stwarza możliwości poszerzenia klasycznej formy teatru cieni o zastosowanie nietypowych dla niego elementów jak m.in. woda, ziarna, barwniki, piasek. Te codzienne składniki naszej rzeczywistości w spotkaniu z technologią zastosowaną w przedstawieniu zaskakują, nabierają ciekawej wartości estetycznej. Ta forma wymaga też od aktorów stworzenia i opanowania nowych technik animacji oraz ogromnego skupienia i precyzji ze względu na małe wymiary scenografii i rekwizytów.

Czas trwania spektaklu - 1 godzina z przerwą

Po spektaklu odbedą się warsztaty z teatru cieniowego dla dzieci od lat 5 z rodzicami. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc.

 

Galeria zdjęć: