Aleksandra Sapiaska z Nagrodą Miasta Kielce za rok 2022

27 lutego 2023

Z wielką przyjemnością informujemy, że ALEKSANDRA SAPIASKA - aktorka naszego teatru otrzymała Nagrodę Miasta Kielce za rok 2022 (na wniosek Stowarzyszenia Przyjaciół TLiA „Kubuś” im. Stefana Karskiego).

Wśród wyróżnionych tą jedną z najważniejszych miejskich nagród znaleźli się wybitni muzycy, artyści, pasjonaci, społecznicy oraz instytucje działające w różnych obszarach życia społecznego. W tym roku oprócz dziesięciu nagród indywidualnych, władze Kielc przyznały także trzy nagrody specjalne. Laureatów wyłoniono spośród 38 kandydatów.

Nagrody Miasta Kielce są wręczane od 1995 roku i na stałe wpisały się w kalendarz najważniejszych wydarzeń naszego miasta. Nagrody przyznaje Prezydent Kielc w porozumieniu z Konwentem Rady Miasta, otrzymują je ludzie pochodzący z różnych środowisk, którzy swoją postawą, pracą i działalnością przyczyniają się do promocji oraz rozwoju Kielc. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. przedstawiciele świata biznesu, wybitni artyści, dziennikarze, osoby duchowne, naukowcy oraz społecznicy.

ALEKSANDRA SAPIASKA - aktorka Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego od września 2021, ale także aktorka dramatyczna i dubbingowa. Jako jedyna w historii kieleckiego teatru lalkowego otrzymała Nagrodę im. Leona Schillera, przyznawaną najlepszemu młodemu artyście przez Związek Artystów Scen Polskich. Ta niezwykle utalentowana młoda artystka została uhonorowana za dokonania w 2021 roku. Jej błyskotliwe kreacje aktorskie przyczyniły się do wyróżnienia trzech premierowych przedstawień teatru „Kubuś”: „Arka Czasu”, „Jak zostałam wiedźmą” i „Chodź na słówko”, które zakwalifikowały się do Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Od września 2022 roku Aleksandra Sapiaska prowadzi w teatrze „Kubuś" warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, skupionych w Grupie Teatralnej TworzyMY. Aleksandra Sapiaska jest absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej Filii w Białymstoku.