Historia

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach rozpoczął działalność w 1955 roku, na początku jako stowarzyszenie. Jego założycielem był Stefan Karski, on też nadał teatrowi nazwę. Nieco przewrotnie, bo pod wesołym zdrobnieniem popularnego imienia zawarł nawiązanie do trudnej polskiej historii. Tak nazywał się jedyny wóz pancerny w Powstaniu Warszawskim, a także samoloty zwiadowcze w Armii Andersa.

Stefan Karski był dyrektorem teatru do 1973 roku. W kolejnych latach funkcję tę pełnili: Wanda Szplit (1973 - 1974), Tomasz Stecewicz (1974 - 1977), Ryszard Barański (1977 - 1981), Irena Dragan (1981 - 2011), p.o. dyrektora Przemysław Predygier (2011 - 2012), Robert Drobniuch (2012 - 2020), a od września 2020 roku Piotr-Bogusław Jędrzejczak.

Początki „Kubusia” nie były łatwe, przede wszystkim przez brak siedziby. Teatr funkcjonował objazdowo, występował gościnnie. Z czasem, mimo rozmaitych trudności, stawał się coraz bardziej rozpoznawalny i lubiany, wzrastał jego poziom artystyczny. W 1965 roku stał się instytucją państwową, otrzymał pierwsze pomieszczenia, choć jeszcze wciąż nie własną scenę. Dopiero w 1992 roku, dzięki determinacji i wieloletnim staraniom ówczesnej dyrektor Ireny Dragan udało się pozyskać obecną siedzibę przy ulicy Dużej 9.


W latach: 2000 - 2010 z inicjatywy Ireny Dragan, teatr „Kubuś” zorganizował 5 edycji Świętokrzyskiego Festiwalu Teatrów Lalkowych „Brzechwa i inni...”, będącego przeglądem twórczości teatrów lalkowych, obejmującym najciekawsze wydarzenia artystyczne w Polsce.

W 2005 roku w siedzibie teatru otwarta została pierwsza w Polsce Galeria Lalki Teatralnej. Pomysłodawczynią Galerii była Irena Dragan, a projekt przygotował scenograf Alexander Andrzej Łabiniec. Zgromadzone w niej lalki powstały na przestrzeni ponad 60-letniej działalności teatru. Wiele z nich towarzyszyło aktorom podczas zagranicznych wyjazdów i prezentacji na festiwalach. Podróże te często owocowały prestiżowymi nagrodami.

W historii teatru na szczególne podkreślenie zasługuje wkład twórczy Stefana Karskiego, Heleny Naksianowicz, Ireny Dragan, Alexandra Andrzeja Łabińca i Roberta Drobniucha, którzy zrealizowali wiele znaczących w repertuarze teatru i docenianych spektakli teatralnych.

Z teatrem współpracowało również wielu innych wybitnych twórców, m.in. Leszek Śmigielski, Joanna Piekarska, Zygmunt Smandzik, Adam Kilian, Jerzy Derfel, Zofia Czechlewska-Ossowska, Krzysztof Niesiołowski, Joanna Braun, Zbigniew Burkacki, Pavel Hubička, Aleksander Maksymiak, Andrzej Dworakowski, Jadwiga Mydlarska-Kowal, Krzesimir Dębski, Piotr Salaber, Zbigniew Karnecki, Bogumił Pasternak, Mikołaj Malesza, Petr Nosálek i inni.

Dyrektor Robert Drobniuch zainicjował zmianę wizerunku teatru, który oferuje dziś młodym widzom nie tylko spektakle, ale też liczne zajęcia i atrakcje pozasceniczne, w tym m.in. Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci Hurra! ART!

Repertuar oparty jest głównie na adaptacjach największych, polskich i światowych, utworów literackich, a także dramaturgii współczesnej.

Wystawiamy spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Do realizacji naszych przedsięwzięć zapraszamy wybitnych twórców z kraju i z zagranicy. Poza regularną działalnością repertuarową realizujemy liczne projekty artystyczne i edukacyjne, często wspólnie z innymi instytucjami. Wśród naszych partnerów są placówki kultury, szkoły, stowarzyszenia, fundacje. 

Wybrane osiągnięcia teatru:

 • III nagroda za spektakl „Baranki i ospały Diabeł”, reż. Irena Dragan, podczas Telewizyjnego Festiwalu Sztuk Lalkowych, 1983.
 • Wielka Honorowa Nagroda Widzów dla spektaklu „Baśń o rycerzu Gotfrydzie”, reż. Leszek Śmigielski, a także Nagroda za projekt lalek dla scenografa Alicji Kuryło podczas Telewizyjnego Festiwalu Widowisk Lalkowych dla Dzieci, 1987.
 • Nagroda za najlepsze przedstawienie zagraniczne za spektakl „Baśń o rumaku zaklętym”, reż. Irena Dragan, prezentowany podczas XXV Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Teheranie, Iran, 2007.
 • Grand Prix II Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Krajów Unii Europejskiej im. Roberta Schumana EUROFEST w Słupsku za spektakl „Osiem świateł Chanuki”, reż. Irena Dragan, 2009.
 • Złota Magnolia - Nagroda Specjalna Jury i Nagroda za scenografię na II Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Złota Magnolia” w Szanghaju (Chiny) za spektakl „Córka Króla Smoka”, reż. Irena Dragan, scen. Urszula Kubicz-Fik, 2010.
 • Nagroda za reżyserię dla Ireny Dragan i Nagroda za nowatorskie rozwiązania inscenizacyjne na III Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Złota Magnolia” w Szanghaju (Chiny) za spektakl „Baśnie cygańskie. Romane paramisia”, 2012.
 • Nagroda Aktorska dla Jolanty Kęćko za rolę Ptaka Agrafki w pantomimie dla dzieci "Pan Bam i ptak Agrafka", w reżyserii Bartłomieja Ostapczuka, na 6 Międzynarodowym Festiwalu Ożywionej Formy "Maskarada" w Rzeszowie, 2015.
 • Główna Nagroda za spektakl "Sklepy cynamonowe", w reżyserii Roberta Drobniucha, na 17 Festiwalu Sztuki Teatralnej - Sztuka Polskiej Prowincji w Rybniku, 2015.
 • Nagroda Aktorska "za najlepszą rolę kobiecą" dla Jolanty Kęćko za rolę Ptaka Agrafki w pantomimie dla dzieci "Pan Bam i ptak Agrafka", w reżyserii Bartłomieja Ostapczuka, na II Festiwalu małych Prapremier w Wałbrzychu, 2015.
 • Nagroda Ministra Kultury dla Wyróżniających się Twórców Kultury dla Dzieci za dokonania w dziedzinie teatru dla Roberta Drobniucha, 2015.
 • Nagroda za wyrażenie teatru lalką – za scenografię Cengiza Özeka do spektaklu "Sklepy cynamonowe", w reżyserii Roberta Drobniucha, na X Międzynarodowym Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też człowiek” w Warszawie, 2015.
 • Nagroda Tajnego Jurora dla spektaklu "Dziady po Białoszewskim" w reżyserii Anny Retoruk na VII Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada" w Rzeszowie, 2016.
 • Nagroda dla Anny Retoruk za adaptację tekstów Mirona Białoszewskiego i reżyserię opartego na nich przedstawienia "Dziady po Białoszewskim", przyznana przez Komisję Artystyczną II edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", 2017.
 • Nagroda za przedstawienie dziecięce dla twórców spektaklu „Mały Tygrys Pietrek” w ramach IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa”, 2019.
 • Nagroda POLUNIMY dla Anny Domalewskiej dla najbardziej obiecującego aktora-lalkarza młodego pokolenia w 2018 roku, za rolę Wandy w spektaklu „Gniazdo” Marii Wojtyszko, w reżyserii Roberta Drobniucha.
 • Dwie nagrody dla spektaklu "Pod adresem marzeń" Elżbiety Chowaniec i Marka Zákostelecký’ego, reżyseria - Marek Zákostelecký, w 25. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, 2019: Nagroda za scenografię dla Marka Zákostelecký’ego i Nagroda za muzykę dla Martina Husovský’ego.
 • Pięć nagród dla spektaklu "Pod adresem marzeń" Elżbiety Chowaniec i Marka Zákostelecký’ego, reżyseria - Marek Zákostelecký, na IV Festiwalu małych Prapremier w Wałbrzychu, 2019: Nagroda Grand Prix, Nagroda Jury Dziecięcego, Nagroda za reżyserię dla Marka Zákostelecký’ego i dwa wyróżnienia aktorskie dla Andrzeja Kuby Sielskiego i Andrzeja Skorodzienia.