Dyrekcja

Robert Drobniuch

Dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach od 1 IX 2012 roku.

Reżyser teatralny i operowy, animator i menadżer kultury, członek władz Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA.

Absolwent reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz podyplomowych studiów reżyserii opery i innych form teatru muzycznego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie.

Ukończył Międzynarodowe Szkolenie Operatorów Kultury przy Narodowym Centrum Kultury oraz liczne kursy i warsztaty.

Współzałożyciel  Stowarzyszenia Artystycznego Kolegtyw i Międzynarodowego Przeglądu Inicjatyw Teatralnych Białysztuk.

Reżyseruje spektakle dla dzieci i dorosłych, różnorodne gatunkowo. Ma na swoim koncie np. operę dla dzieci „Myszki i wojna, czyli o dzielnym Albercie i żółtym serze”, wystawianą w Operze Krakowskiej i Teatrze Muzycznym w Poznaniu czy zrealizowane w formie teatru cieni „Sklepy cynamonowe” wg Brunona Schulza.

Jako reżyser i organizator działań artystycznych współpracował z teatrami w Polsce i za granicą (Białostocki Teatr Lalek, Teatr Guliwer w Warszawie, Teatr Współczesny w Szczecinie, Opera Krakowska, Teatr „Maska” w Rzeszowie, Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku, Divadlo loutek w Ostrawie).

Zainicjował zmianę wizerunku kieleckiego teatru „Kubuś”, który oferuje dziś młodym widzom nie tylko spektakle, ale też liczne zajęcia i atrakcje pozasceniczne, w tym m.in. Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci Hurra! ART!

Od momentu swojego debiutu otrzymał wiele znaczących nagród i wyróżnień m.in. Nagrodę Ministra Kultury Belgii (2002), Nagrodę Prezydenta Miasta Białegostoku (2006), Grand Prix Festiwalu KORCZAK 2012 za spektakl „Mikrokosmos. Kompozycje”, Nagrodę Główną na 17 Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku za spektakl "Sklepy cynamonowe" (2015), Nagrodę Ministra Kultury dla Wyróżniających się Twórców Kultury dla Dzieci za dokonania w dziedzinie teatru (2015).

 

fot. Bartek Warzecha