Dofinansowanie dla „Kubusia” na projekt „Wio, Leokadio! Do teatru!”

Z radością informujemy, że Narodowe Centrum Kultury przyznało nam dofinansowanie w ramach programu Kultura – Interwencje. Edycja 2024 w wysokości 105 tys. zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania „Wio, Leokadio! Do teatru”. Do tegorocznej edycji programu złożono rekordową liczbę wniosków - 2272. Dofinansowanie trafi do 240 beneficjentów.

Kluczowym elementem zadania będzie realizacja przedstawienia na podstawie książki wybitnej pisarki Joanny Kulmowej „Wio, Leokadio!” UNESCO uznało powieść o przygodach szkapy dorożkarskiej za jeden z najlepszych na świecie utworów dla dzieci; trafiła też ona do Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży. Mimo to tylko raz doczekała się realizacji scenicznej. Spektaklem chcemy przywrócić powieść Kulmowej do obiegu.

Przedstawienie wyreżyseruje Monika Czajkowska. Premiera odbędzie się jesienią w nowej siedzibie teatru. Zmodernizowane na potrzeby „Kubusia” zabytkowe budynki na Zamkowej mieściły pierwotnie kuźnię, stajnię i wozownię, a za sprawą spektaklu o skrzydlatym koniu – metaforycznie – znów zabrzmi tam stukot kopyt.

Pracy nad spektaklem towarzyszyć będzie szereg wydarzeń, a do udziału w projekcie zaprosiliśmy m.in. Fundację Joanny Kulmowej i Jana Kulmy oraz cztery szkoły, w tym integracyjną placówkę z Kielc, i trzy szkoły z odległych świętokrzyskich gmin.