Dookoła świata (i w zaświaty)

9 września 2018

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zapraszają na otwarcie wystawy lalek teatralnych „Dookoła świata (i w zaświaty)”, które odbędzie się 9 września 2018 roku o godz. 14.40 w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (Dom Rzeźbiarza – Taras).

Na wystawie znalazło się ponad 120 lalek z 15 spektakli teatru „Kubuś”, zaprojektowanych przez cenionych scenografów z kraju i zagranicy, takich jak: Anton Anderle, Pavel Hubička, Adam Kilian, Jerzy Kolecki, Urszula Kubicz-Fik, Alicja Kuryło, Alexander Andrzej Łabiniec, Mikołaj Malesza, Ali Pakdast, Magdalena Valencia.

Lalki prezentują różne techniki animacji: począwszy od prostej kukły zamachowej, poprzez lalki stolikowe, jawajki, marionetki, lalki z teatru czarnego, a na nadmarionetach skończywszy.
Można w nich dostrzec inspiracje różnymi kulturami: żydowską, arabską, chińską, romską, kulturą górali podhalańskich, antycznej Grecji, inspiracje polską sztuką ludową czy teatrem marionetek sycylijskich.
Wystawa „Dookoła świata (i w zaświaty)" potrwa do 3 marca 2019 roku.

Ekspozycja nawiązując tematycznie do Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalkarskich w Rydze, towarzyszy festynowi „Niespodziewany początek jesieni. Święto kultury łotewskiej”, podczas którego w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku przygotowano dla zwiedzających wiele atrakcji. Więcej o nich na stronie: www.rzezba-oronsko.pl/index.php?aktualnosci,1301,niespodziewany_poczatek...

Teatr „Kubuś” w ramach festynu, oprócz wystawy, proponuje jeszcze godzinne warsztaty lalkarskie z konstrukcji i animacji lalek cieniowych, które rozpoczną się o godz. 16.00 w budynku Muzeum Rzeźby Współczesnej.
Dzieci pod okiem teatralnych plastyczek i reżysera będą mogły same wykonać lalki, a potem wystąpić z nimi w teatrze cieni.

Zapraszamy!