Dziady po Białoszewskim | czytanie performatywne

24 czerwca 2022 godz. 20.00 | Biała Noc - Święto Kielc

Czerwiec to szczególny miesiąc, jeśli chodzi o upamiętnienie Mirona Białoszewskiego. 17 czerwca przypada 39. rocznica śmierci, a 30 czerwca (w źródłach występuje także 30 lipca) będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin tego poety, prozaika i dramatopisarza. W Warszawie rok 2022 został ustanowiony Rokiem Mirona Białoszewskiego.

Przyłączając się do organizacji wydarzeń upamiętniających Mirona Białoszewskiego, teatr "Kubuś" zaprasza widzów od lat 16 na CZYTANIE PERFORMATYWNE sztuki Anny Retoruk Dziady po Białoszewskim, na podstawie "Chamowa" oraz poezji Mirona Białoszewskiego, której realizacja sceniczna, w reżyserii Anny Retoruk, miała swoją premierę w 2015 roku i nadal jest ważną pozycją w repertuarze Sceny dla Młodzieży i Dorosłych.

Czytanie performatywne odbędzie się 24 czerwca 2022 roku o godz. 20.00 w ramach Białej Nocy - Święto Kielc. Bezpłatne wejściówki będą wydawane w Kasie na godzinę przed wydarzeniem.

Głównym bohaterem sztuki jest jeden z najwybitniejszych polskich twórców awangardowych XX wieku, poeta, prozaik, dramatopisarz i aktor teatralny – Miron Białoszewski. Akcja rozgrywa się po śmierci Mirona, w jego warszawskim mieszkaniu przy ul. Lizbońskiej 2. Przestrzeń pokoju autora staje się swoistym mikrokosmosem. Opuszczoną kawalerkę odwiedzają dawni znajomi pisarza, którzy poprzez wspominki ponownie uruchamiają tętno tego miejsca. Białoszewski „powraca do siebie” za pośrednictwem świata rzeczy. Opuszczona przestrzeń i pozostawione w niej przedmioty zaczynają mówić jego głosem.

"Dziady po Białoszewskim"
na podstawie "Chamowa" oraz poezji Mirona Białoszewskiego
scenariusz i reżyseria - Anna Retoruk

Obsada:
Miron, Teresa Amerykańska, Sąsiadka - Jolanta Kęćko
Miron - Andrzej Kuba Sielski
Miron - Rafał Iwański