Koniec warsztatów dramaturgicznych - podsumowanie

XXIX Tydzień Kultury Języka

W dniach 15 – 19 marca dziewięcioro młodych twórców w wieku 14-19 lat (Julia Gołąb, Aleksandra Cylara, Antonina Pytlewska, Cezary Kromer, Ewa Hlebicka, Jadwiga Kołodziej, Mateusz Szczukiewicz, Patrycja Gregorczyk)  odkrywało potencjał slangu młodzieżowego jako narzędzia do tworzenia dialogów, kreowania postaci i planowania fabuły przy pisaniu dramatu i powieści. Choć poziom warsztatów dramaturgicznych był wysoki (wymagał dojrzałości językowej, a także poświęcenia sporo czasu i energii) młodzież stanęła na wysokości zadania, aktywnie uczestniczyła w samych zajęciach, a niektórym nawet udało się napisać jednoaktóweczki nawiązujące do tematu warsztatów "Młodzież nie dzban i swój slang też ma".  A o to i one:

MIĘDZY WRONY autorstwa Julii Gołąb 

Profesor Arnold, nauczyciel języka polskiego postanawia nauczyć się mówić w slangu młodzieżowym, aby lepiej zrozumieć swoich podopiecznych. Lekcji udziela mu jego uczeń - Beniu. Czy uda mu się pojąć tę trudną sztukę porozumiewania się za pomocą niejednoznacznych pełnych emocji słów? (cały tekst w załączniku)

OD SŁOWA DO SŁOWA autorstwa Jadwigi Kołodziej

Lily i Amelia od pierwszego spojrzenia się "znielubiły". Lily lubi czytać książki, sprawnie posługuje się językiem polskim, nie rozumie i nie używa słownictwa swoich rówieśników. Amelia jest jej przeciwieństwem. Lubi się lansować, spędzać czas z innymi dziewczynami na malowaniu i rozmawianiu o chłopakach, sprawnie posługuje się slangiem młodzieżowym. Pech chce, że na wycieczce te dwie skrajne osobowości są na siebie skazane. Czy dziewczyny znajdą wspólny język? (cały tekst w załączniku)

Warsztaty zostały zrealizowane pod hasłem: Przejrzysty ojczysty. Przez młodomowę do współczesnej kultury w ramach XXIX Tygodnia Kultury Języka organizowanego przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

   

Dołączone pliki: