Kosmos Zahry Sabri - wystawa irańskich lalek teatralnych

7 lutego - 9 marca 2018, Muzeum Zabawek i Zabawy

Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach zapraszają na unikatową wystawę irańskich lalek teatralnych pn. „Kosmos Zahry Sabri”.

Wernisaż wystawy odbędzie się 7 lutego 2018 roku o godz. 17.00 w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Wystawę będzie można oglądać do 9 marca 2018 roku.

 

 

Wystawa „Kosmos Zahry Sabri” prezentuje lalki teatralne irańskiej reżyserki, scenografki, projektantki i twórczyni lalek - Zahry Sabri. Artystka rozpoczęła swoją karierę zawodową w 1990 roku, formując grupę teatralną Yas-e-Tamam. Od tego czasu jej spektakle były prezentowane i nagradzane m.in. w Teheranie (Iran), Charleville-Mezier (Francja), Warszawie (Polska), Ruhr (Niemcy), Tunezji, Libanie, Rosji, Indiach, Szwecji, Hiszpanii i Kazachstanie.

Teatr Zahry Sabri jest teatrem stricte poetyckim, w każdym przedstawieniu posługującym się inną formą. Zawsze jednak jest to forma o wysmakowanej stylistyce, czerpiącej zarówno z tradycji teatru perskiego, jak i wątków oraz estetyki Zachodu. Odnajdziemy w niej m.in. wpływ tradycyjnej Kheimeh Shab Bazi - najbardziej znaczącej i kultywowanej formy teatru lalkowego we współczesnym Iranie.

Wystawa prezentuje lalki z sześciu różnych spektakli, które Zahra Sabri zrealizowała w Teheranie: „Eight Moments”, „Tooti Par”, „The Earth and the Universe”, „The House of Bernarda Alba”, „Count to one”, „Mother Courage and her Children”. Są to m.in. lalki wykonane z miazgi drzewnej, drutu, gliny ceramicznej, małe lalki zakładane na ręce, czy też lalki, które powstały „na oczach widzów” podczas spektaklu.

Wystawa „Kosmos Zahry Sabri” przyjechała do Kielc z Warszawy, gdzie dzięki współpracy Muzeum Teatralnego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej ze Stowarzyszeniem Unia Teatr Niemożliwy, towarzyszyła XII Międzynarodowemu Festiwalowi Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”. Wcześniej natomiast, na przełomie 2016 i 2017 roku, prezentowana była w Hiszpanii pn. „Una soñadora de Iran” (Marzycielka z Iranu).

KURATORZY WYSTAWY:
Monika Bocheńska – Muzeum Teatralne w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej
Marek Żurawski – Unia Teatr Niemożliwy

 

          

          

 

PARTNERZY:

          

 

PATRONAT HONOROWY:

          

 

PATRONAT MEDIALNY: