Lalki na Wolności | wystawa

26 kwietnia - 8 września 2024

Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego zapraszają na wystawę "Lalki na Wolności", którą będzie można oglądać w przestrzeniach Muzeum Zabawek i Zabawy od 26 kwietnia do 8 września 2024.

Na wystawie znalazło się ponad 150 lalek z 15 Kubusiowych przedstawień. Projektując je, scenografowie inspirowali się różnymi kręgami kulturowymi: polską, chińską, arabską, żydowską oraz innymi. Lalki prezentują różne techniki animacji, niektórym towarzyszą projekty pokazane w dużym formacie.

Kukły, marionetki, lalki stolikowe, cieniowe, lalki z teatru czarnego… Królewny, rycerze, diabły, czarownice, smoki… Każda z nich to inna postać, inna historia. W oglądających je, czy to w teatrze, czy na wystawie, wywołują radość, wzruszenie, zachwyt.

Występowały nie tylko na scenie kieleckiego teatru lalkowego. Wraz z aktorami jeździły na krajowe i międzynarodowe festiwale, pomagając w zdobywaniu nagród. Wiele z nich to prawdziwe dzieła sztuki, zaprojektowane przez cenionych scenografów: Helenę Naksianowicz, Adama Kiliana, Urszulę Kubicz-Fik, Alexandra Andrzeja Łabińca, Alicję Kuryło, Magdalenę Valencię, Antoniego Tośtę, Małgorzatę Domańską i Barbarę Wójcik-Wiktorowicz.

Choć w 2024 roku, po wielu latach działalności sceny przy ul. Dużej 9, Kubuś przenosi się do nowoczesnej siedziby przy ul. Zamkowej 1, to niestety, brakuje w niej miejsca na lalki, które będą musiały pozostać, przynajmniej na razie, w dotychczasowych, starych magazynach. Czekając na swój nowy, upragniony dom, dostosowany zarówno do przechowywania, jak i ekspozycji, niektóre Kubusiowe lalki pokazują się na wystawie czasowej w Muzeum Zabawek i Zabawy, gdzie można podziwiać ich urodę z bliska, zapoznać się z ich konstrukcjami i technikami animacji.