Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru

26 - 27 marca 2019

POZNAJ – DOŚWIADCZAJ – ZROZUM – POKOCHAJ

Oto zasada, wg której każdego roku świętowany jest Międzynarodowy Dzień Teatru, w ramach ogólnopolskiej akcji DOTKNIJ TEATRU.

Dzień Teatru domaga się wspólnoty. Jest idealnym pretekstem do jednoczenia sił twórczych, manifestowania różnorodności praktyk twórczych oraz znoszenia granic w przestrzeni i środowisku teatru.

W tym dniu stawiamy pytania, prowokujemy, zmuszamy do refleksji. Oferujemy wydarzenia, które pozwalają widzom tworzyć i odkrywać scenę „od kuchni”. A nade wszystko inicjujemy spotkania ludzi teatru.

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w dniach 26 i 27 marca, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, oprócz spektakli „Nad rzeką, której nie było” (o godz. 9.00 i 11.00) oraz „O Rybaku i Złotej Rybce” (o godz. 9.15 i 11.00), proponuje bezpłatne warsztaty dla widzów spektaklu „Nad rzeką, której nie było”.

Tematem warsztatów będą podstawy animacji teatralnej jako jedna z form rozbudzania wyobraźni wśród widzów. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z terminem „animacja przedmiotu” i spróbują odnieść go do obejrzanego wcześniej spektaklu. Zdobytą wiedzę będą mogli wykorzystać podczas zagranych przez siebie, na scenie, krótkich etiud teatralnych.

Natomiast 6 kwietnia o godz. 15.00 odbędą się Warsztaty lalkarskie dla osób, które kupią bilet na spektakl "Makbet", wystawiony tego samego dnia o godz. 18.00 (na warsztaty obowiązuje rezerwacja miejsc - liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zapisów).

Podczas warsztatów prowadzący - Adam Walny - lalkarz, scenograf, reżyser i pedagog teatru opowie o lalce teatralnej. Wykorzystując swoje bogate doświadczenie w pracy z lalką, zarówno jako jej twórca, jak i animator, w sposób daleki od szkolnej sztampy przedstawi podstawowe rodzaje lalek teatralnych. Pacynka, kukła, jawajka, marionetka, ale też lalka cieniowa czy teatr przedmiotu. Każda z nich to inne zadanie dla aktora, który ją animuje. Drewno, styropian, metal czy gąbka? Każde tworzywo, z którego lalka jest wykonana, zmienia sposób jej prowadzenia, jest nośnikiem innych znaczeń. Jak wyglądają kolejne etapy powstawania lalki teatralnej, od koncepcji do realizacji?