Ony | Premiera

7 maja 2023 godz. 17.00

Przed nami kolejna premiera, która odbędzie się w niedzielę 7 maja 2023 roku o godz. 17.00. Będzie to sztuka Marty Guśniowskiej "Ony", dla widzów od lat 8. Reżyseria – Anna Wolszczak, scenografia, światło - Marek Idzikowski, muzyka - Katarzyna Bem, choreografia - Helena Hajkowicz, multimedia - Przemysław Żmiejko, fotografia - Wojciech Karliński, plakat - Joanna Czupryniak / Janek Janowski.

Obsada: Dorota Anyż, Mateusz Drozdowski (nowy aktor teatru "Kubuś"), Michał Olszewski, Aleksandra Sapiaska, Małgorzata Sielska, Andrzej Skorodzień, Agata Sobota.

Ony - chłopiec z rozbitej rodziny, po śmierci matki wyrusza w wieloletnią podróż na poszukiwanie ojca. Nigdy go nie poznał, ale wyobraża go sobie jako pływającego statkiem pirata, z kolorową papugą na ramieniu. Podczas długiej wędrówki Ony spotyka na swojej drodze galerię postaci i przeżywa niezwykłe przygody, poznając w ten sposób różnorodność świata, a przy okazji również siebie. Dojrzewa i staje się dorosły. Czy chłopiec odnajdzie ojca, szczęście i swoje miejsce na ziemi?

Ta baśniowa, oniryczna opowieść o opuszczonym w dzieciństwie chłopcu, jest piękną i wzruszającą metaforą dojrzewania. Ony, pozbawiony wsparcia dorosłych, samotnie mierzy się z kolejnymi etapami swojego życia. Gdy pojawiają się problemy, nie narzeka, tylko szuka rozwiązania. Jest odważny i zdeterminowany. Zbiera doświadczenia, poznając wielką tajemnicę ludzkiego istnienia.

Opowiadając o przygodach i trudnych przeżyciach głównego bohatera, jego rozczarowaniach i porażkach, Marta Guśniowska nie rezygnuje z humoru, który jest nieodłączną częścią zarówno jej utworów, jak i ludzkiego losu. W historię Onego wplata wiele śmiesznych sytuacji, ale przede wszystkim bawi się językiem, tworząc nowe, zaskakujące zestawienia frazeologiczne.