VI edycja Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART!

22-23 i 29-30 sierpnia 2020

Od sześciu lat powtarzamy „Nie ma nudy w wakacje”, serwując mieszkańcom Kielc solidną porcję wartościowej rozrywki. W tym roku, jak zawsze w sierpniu, będzie oczywiście podobnie.

Wprawdzie formuła Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART!, z wiadomych względów, kształtuje się nieco inaczej niż dotychczas, ale najważniejsze, że nasze letnie spotkanie z teatrem i kreatywną zabawą jest możliwe.

Opracowując tegoroczny program imprezy priorytetowo traktowaliśmy troskę o wspólne zdrowie i bezpieczeństwo, dlatego też planowane wydarzenia odbywać się będą przede wszystkim plenerowo i online. Są wśród nich spektakle, czytanie sztuki, pokazy cyrkowe, atrakcje muzyczne i filmowe, ciekawa oferta warsztatów. Tym razem zrealizujemy je podczas dwóch sierpniowych weekendów (22-23, 29-30 sierpnia), a myśl przewodnia łącząca przygotowane propozycje zawiera się w haśle „Bliskość”.

W kontekście sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa idea ta brzmi nieco przewrotnie, ale jest wyrazem naszej zachęty do pozostania w kontakcie z teatrem, nawet jeśli kontakt ten jest inny niż dotychczas. Zachęcamy też, by cieszyć się z bycia razem, w rodzinnych relacjach, choć doskonale wiemy, że dzisiejsza codzienność stawia wiele wyzwań rodzicielskich i wychowawczych. Wierzymy, że sztuka może być dla dzieci i opiekunów wsparciem, frajdą, ciekawą formą spędzania czasu, okazją do refleksji i dialogu. Gorąco zachęcamy, aby czerpać z niej podczas Festiwalu Hurra! ART!

W tym roku, w ramach festiwalowych weekendów, zaprezentujemy na ulicach Kielc dwa cyrkowe pokazy, adresowane do widzów w każdym wieku tj.:  „Paradę Sztukmistrzów” i „Zgubowisko, czyli dlaczego warto spełniać marzenia”, przygotowane przez Fundację Sztukmistrze z Lublina. W centrum miasta artyści Teatru „Kubuś” przedstawią etiudy pantomimiczne pt. „Plac mimów”, a na Letniej Scenie KCK wystąpi zespół CUKRY DLA DZIECI z szalonym, muzycznym repertuarem utworów dla najmłodszych.

Online będzie można skorzystać z wideo-poradników o najciekawszych, bezpłatnych filmach krótkometrażowych dla dzieci i całych rodzin, a także uczestniczyć w słuchowisku „Staś i Zła Noga” (produkcja: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, partner: Śląski Teatr Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach) oraz „Kot detektyw” (produkcji Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu). Internetowo odbędzie się też czytanie sztuki „Zmęczona historia, czyli milion przygód na dobranoc”, w wykonaniu kieleckich aktorów oraz liczne warsztaty prowadzone za pośrednictwem platformy Zoom: warsztaty rodzinne „Kreatywna Mapa Codzienności”, warsztaty tworzenia bajek „Bajkolotnia” adresowane do dzieci w wieku od 5 lat, warsztaty umuzykalniające „Gordonki” przeznaczone dla zupełnych maluszków  (0-3 lata) i ich opiekunów oraz warsztaty ruchowe „Ruchome ślady”. Jedynym wydarzeniem prezentowanym na scenie Teatru „Kubuś” będzie prezentacja wielokrotnie nagradzanego, kieleckiego przedstawienia „Pod adresem marzeń”. Liczba miejsc na to wydarzenie jest mocno ograniczona, ale zaplanowaliśmy też streaming spektaklu w sieci.

Mamy nadzieję, że różnorodne możliwości uczestnictwa w tegorocznym Festiwalu spełnią oczekiwania publiczności, która rokrocznie tłumnie korzysta z naszych propozycji selekcjonowanych z najciekawszych, ogólnopolskich wydarzeń dla dzieci i młodzieży. Bądźcie z nami na Hurra! ART!, by cieszyć się z teatralnych atrakcji i kreatywnych wakacji. Do zobaczenia!

Dyrektorem Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART! jest dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” Robert Drobniuch, a kierownikiem programowym Justyna Czarnota - na co dzień szefowa Działu Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie.

Pełny program festiwalu i szczegółowe informacje organizacyjne (także te związane z rezerwacjami i kwestiami bezpieczeństwa) znajdują się na stronie www.hurrart.pl

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.