Wernisaż fotografii artystycznej

6 grudnia 2017

W środę 6 grudnia w kieleckim Instytucie Dizajnu odbył się wernisaż fotografii artystycznej w ramach projektu TEATR, MAMA, TATA i JA.

Na wystawie można zobaczyć ponad trzydzieści zdjęć, wykonanych przez artystów fotografików, członków Stowarzyszenia Twórców Rzeczpospolitej Polskiej – okręg świętokrzyski: Annę Benicewicz-Miazgę, Marcina Jarosława Białka, Annę Górę-Klauzińską, Annę Kaletę, Jakuba Kulpę oraz Alicję Obarę.

 

„(…) Prezentowane fotografie, powstałe w tegorocznym czasie obejmującym wszystkie warsztaty, mają wspólny motyw, jakim jest głębia, drugi, a czasami i trzeci plan. Element “wyjścia” jest w nich stale obecny: wyjścia z kręgu, zdecydowanych posunięć, wyjścia do ludzi, integracji, odbudowywania więzi czy wyjścia z pomocą do kogoś. Wyjście to światełko w tunelu, ostatnia prosta, to radość wyglądania przyszłości i planowania jej. Wszystko to zawarte jest w tych kadrach.

Sam wybór fotografii jest równie ważny, jak ich miejsce ekspozycji. W tym roku pokazywane są one w kieleckim Instytucie Dizajnu, który niegdyś pełnił funkcję więzienia. To miejsce, podobnie jak program TEATR, MAMA, TATA i JA, są niezaprzeczalnym dowodem na wrodzone dobro ludzkie, na niemalże atawistyczną chęć wsparcia, pomocy i przepędzania złych demonów, transponowania złych wibracji w stronę życzliwości i pomocy.

Egzystować (exist) można wszędzie, jeśli nie ma wyjścia (exit). Tylko po co? Rozejrzyjcie się. Ono jest zawsze. Zawsze jest wyjście.”

Tak o kulisach powstawania wystawy pisze jej kurator Krzysztof Kucharczyk.

Wernisażowi towarzyszyła premiera spotu społecznego, zatytułowanego „Więź z dziećmi, w teatrze”, którego reżyserem jest wielokrotnie nagradzany filmowiec Krzysztof Kiziewicz. Celem filmu jest zwrócenie uwagi na niezawinione dramaty dzieci osób osadzonych.

 

 

Wystawę będzie można oglądać do 26 stycznia 2018 roku od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00 – 17.00 w Instytucie Dizajnu (ul. Zamkowa 3 w Kielcach).

Serdecznie zapraszamy!

 

Galeria zdjęć: