Wróżka z kranu - PREMIERA

28 maja 2022 godz. 17.00

28 maja 2022 roku o godz. 17.00 w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego odbędzie się premiera sztuki „Wróżka z kranu”, autorstwa Pierre’a Gripariego, w reżyserii Adama Walnego, który zaprojektował również scenografię do przedstawienia.

Spektakl opowiada o pewnej rodzinie, która nieoczekiwanie znalazła, wydawałoby się, łatwy sposób na szybkie wzbogacenie się.

W nagrodę za dobry uczynek, starsza z sióstr - niegrzeczna Martynka, otrzymała od Wróżki niezwykły dar - po każdym wypowiedzianym "właściwym" słowie z ust dziewczyny wypadała perła. Podekscytowani wizją dostatniej przyszłości Mama i Tata kazali córce rzucić szkołę i od tej pory zarabiać na utrzymanie rodziny słowami. Martynka, z początku zachwycona zadaniem, szybko się nim znudziła. Do kontynuacji dzieła rodzice podstępem zmusili więc młodszą córkę. Coś jednak poszło nie tak, bo z ust grzecznej Marysi zamiast pereł, zaczęły wypadać węże.

Ta zabawna historia groteskowo przedstawia dorosłych, obnażając ich życie rodzinne, mentalność i przywary. Pokazuje także, że ludzie nie są wyłącznie dobrzy, albo źli. Przedstawienie w warstwie fabularnej nawiązuje do baśniowego wątku z „Wróżek” Charlesa Perraulta, w warstwie plastycznej natomiast do historii współczesnego świata, opowiedzianej obrazami największych malarzy, odnajdywanymi w zapomnianych piwnicach i podziemiach. A perły i węże... W tej opowieści ukazują się widzom w dość zaskakującej postaci.

„Wróżka z kranu”
Tekst – Pierre Gripari
Przekład – Barbara Grzegorzewska
Reżyseria i scenografia – Adam Walny
Muzyka - Witold Broda
Multimedia - Przemysław Żmiejko
Fotografia - Anna KaletaPlakat - Joanna Czupryniak / Janek Janowski

Obsada:
Rafał Iwański
Małgorzata Oracz
Andrzej Kuba Sielski
Agata Sobota

Spektakl dla widzów od lat 5.

Najbliższe spektakle:
28 maja (sobota) godz. 17.00 – PREMIERA
29 maja (niedziela) godz. 11.00 i 16.00
31 maja – 3 czerwca (wtorek - piątek) godz. 9.00 i 11.00
4 czerwca (sobota) godz. 16.00