Wystawa "W świecie wyobraźni Andersena"

wycinanki, rysunki, ilustracje

Wszyscy znają piękne, poetyckie i „chwytające za serce” baśnie Hansa Christiana Andersena. Ale mało kto wie, że Andersenowi papier służył nie tylko do pisania. Często na nim rysował i robił zeń wycinanki.

Spod jego nożyczek wychodziły fascynujące postacie i misterne kształty: tancerki, anioły, krasnale, łabędzie, pierroty, kwiaty, zamki, serwetki. Najczęściej wycinał wtedy, gdy opowiadał baśnie. Dużo też rysował, zwykle podczas licznych podróży. Niektóre rysunki podpisywał żartobliwym komentarzem.

Niezwykłe prace plastyczne pisarza na co dzień można oglądać w duńskim  Muzeum Andersena w Odense, ale we wrześniu zapoznać się będą mogli z nimi również widzowie Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.

 

Z okazji prapremiery „Calineczki” przygotowaliśmy wystawę, na którą składają się:

* repliki wycinanek Andersena, wykonane przez Dariusza Biegacza,

* kopie autentycznych rysunków pisarza,

* wystawa polskich ilustracji do baśni i opowieści Andersena.

 

 

Nasza wystawa powstała dzięki uprzejmości osób: Jadwigi Andrychowskiej-Biegacz, Dariusza Biegacza i Bogusławy Sochańskiej oraz instytucji: Muzeum H. Ch. Andersena w Odense, Biblioteki Królewskiej w Kopenhadze i Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

 

 

Wystawę będzie można oglądać w foyer teatru „Kubuś” już od 7 września 2013 roku, w czasie godzin pracy Kasy Teatru, wstęp wolny.

 

Zapraszamy do fascynującego świata wyobraźni Andersena!