Zmarł Krzysztof Niesiołowski

Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 28 sierpnia 2013 roku, w wieku 86 lat, zmarł Krzysztof Niesiołowski - znakomity reżyser teatrów lalkowych, wieloletni dyrektor Teatru „Baj” w Warszawie.

Z Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach związany był od 1966 roku, kiedy to po raz pierwszy podjął się u nas reżyserii. Była to sztuka „Czarodziejski bęben” Lwa Tołstoja.

Potem było jeszcze wiele innych: „Baśń o dwóch braciach” i „Baśniowy las” Jana Ośnicy, „Jak się bawić, to się bawić” Jurija Jelisiejewa, „Niebieski piesek” Gyuli Urbana, „Trzy pomarańcze” Sergiusza Michałkowa, „Cudowna lampa Aladyna” Joanny Piekarskiej, „Krzesiwo” Hanny Januszewskiej, „O pięknej Pulcheryi i szpetnej Bestyi” Jana Ośnicy.

Po raz ostatni Krzysztof Niesiołowski stanął na scenie naszego teatru w 2008 roku, reżyserując sztukę „Tygrys tańczy dla Szu-Hin” Anny Świrszczyńskiej.

Do najbardziej lubianych przez kielecką publiczność i dlatego też wielokrotnie wznawianych sztuk w Jego reżyserii należały: „Cudowna lampa Aladyna” i „Niebieski piesek”.

Krzysztof Niesiołowski był dla nas nie tylko znanym i cenionym reżyserem, ale również wielkim erudytą i autorytetem.

Przez ponad 40 lat naszej współpracy było też wiele okazji do stworzenia bardziej prywatnych, przyjacielskich relacji. Będziemy Go więc także wspominać jako bliską nam Osobę, którą wszyscy szanowaliśmy i lubiliśmy. Człowieka z niezwykłą inteligencją, kulturą osobistą i dużym poczuciem humoru.

 

Rodzinie i Pracownikom Teatru „Baj” w Warszawie składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Dyrekcja i Zespół

Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach