Akademia Pani Beksy

wiek 7+

tekst - Julia Holewińska
reżyseria - Robert Drobniuch
scenografia - Katarzyna Proniewska-Mazurek
kostiumy - Hanka Podraza
muzyka - Piotr Klimek
choreografia - Karolina Garbacik
reżyseria światła - Prot Jarnuszkiewicz
 

                                                                    

Obsada:

Basia Niezgódka - Anna Domalewska
Balzakin - Andrzej Kuba Sielski
Bogna - Ewa Lubacz
Bożenka - Anna Zachciał (gościnnie)
Beata - Anna Iwasiuta-Dudek (gościnnie)
Pani Beksa - Beata Orłowska
Różowa Królowa - Agata Sobota
Helga/Bronka - Jolanta Kęćko
Głos Taty - Patryk Pietrzak 

 

 

autor trailera: Krzysztof Kiziewicz

 

„Nazywam się Basia Niezgódka. Mam dziesięć lat i właśnie, no właśnie… Pewnie zastanawiacie się, skąd znacie moje nazwisko. Tak, tak, no raczej nie inaczej… Adaś Niezgódka to mój tata. To on bajdurzył kiedyś, że był uczniem Akademii Pana Kleksa. Opowiadał mi na dobranoc o szalonym profesorze, który częstował go piegami, o szpaku Mateuszu, o golarzu Filipie, kleksografii i o chłopcach, których imiona rozpoczynały się na literę A. Ambroży, Anastazy, Adolf…”

Basia trochę tacie nie wierzyła, a trochę mu zazdrościła. Czy nie wspaniale byłoby przeżyć równie szalone przygody? Dalekie loty w kosmos, niezwykłe podróże, wariackie zabawy na podwórku…
Koniecznie w gronie przyjaciółek, na przykład o imionach na literę B.
I razem z nimi - Bogną, Beatką, Bożenką - uczęszczać do Akademii Pani Beksy, która rozwiewa smutki za pomocą śmiejżelków, siniaki zamienia na kogel mogel, gorliwie pyta z dowcipów.
Pozwala też zmyślać, łazić po drzewach i taplać się w kałużach. A wszystko to na przekór intrygom Różowej Królowej.

Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak może się zdarzyć. W najnowszym przedstawieniu Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”.
Spektakl „Akademia Pani Beksy” w reżyserii Roberta Drobniucha powstał na podstawie sztuki autorstwa wielokrotnie nagradzanej dramatopisarki Julii Holewińskiej. To pełna humoru i fantazji opowieść o tolerancji, przyjaźni i dążeniu do szczęścia - wbrew przeciwnościom, powinnościom i schematom. Niezwykła szkoła, do której trafia Basia Niezgódka, uczy radości, figli i psot, ale też wzajemnego szacunku, życzliwości i wiary we własne siły. Do tego wiedzę wykłada się tu w porywających dźwiękach piosenek, na wzór kultowych przebojów słynnego Pana Kleksa. 

Muzykę do spektaklu skomponował Piotr Klimek, za scenografię odpowiada Katarzyna Proniewska- Mazurek, a za kostiumy - Hanka Podraza.
Zapraszamy na dziewczyńską historię nie tylko dla dziewczynek, gdzie w menu zamiast „Kaczki Dziwaczki” serwuje się „Dwa Bażanty”.
Równie pyszne jak zabawa na lekcjach Pani Beksy.

Spektakl aktorski i lalkowy.
Czas trwania - 1 godz. 10 min. (bez przerwy)

Prapremiera - 16 września 2017

RECENZJE:

 

                              

 

Spektakl bierze udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Michał Centkowski, Adam Karol Drozdowski, Andrzej Lis, Kamila Łapicka, Jakub Papuczys, Joanna Puzyna – Chojka.

 

Galeria zdjęć: