Historia o ptaku Cis

wiek 7+

tekst – Joanna Kulmowa
reżyseria i scenografia – Aleksander Maksymiak
muzyka –  Zbigniew Karnecki

 

                                                                                      

 

                                                                           

Obsada:

Flacha – Andrzej Kuba Sielski
Doremus – Andrzej Matysiak
Zorza – Jolanta Kęćko
Jadwinia – Beata Orłowska
Ptasznik – Agata Sobota
Persil-Gruby Szef – Zdzisław Reczyński
Javox-Szeryf – Małgorzata Sielska

 

Poetycka opowieść o wielkiej wartości i potrzebie marzeń oraz ludzkiej solidarności, która przezwycięża wszelkie przeszkody.

Jej bohaterami są mieszkańcy biednego, szarego podwórka, którzy swoje niezbyt wesołe życie próbują zmienić marzeniami. Zbieracz butelek Flacha przez kolorowe szkiełka dostrzega inny świat, a Doremus, brat Zorzy – dziewczynki, która z biedy i niedożywienia straciła wzrok, piękną grą na trąbce przynosi radość i przywołuje ptaka Cis.

Ptak i piękna gra na trąbce pozwalają mieszkańcom podwórka choć na chwilę zapomnieć o smutnej rzeczywistości, przenoszą ich w inny, piękniejszy świat.

Kolejne, wymyślane przez bohaterów spektaklu, postacie i miejsca akcji powstają nie tylko w ich wyobraźni, ale również na scenie. Pozwala na to funkcjonalna scenografia, której elementy wykorzystywane są na wiele zaskakujących sposobów. Okazuje się, że ze zwykłych przedmiotów, znajdujących się na każdym podwórku, można stworzyć scenerię do wydarzeń jak z sensacyjnego komiksu, pirackiego statku czy afrykańskiej wioski.

W „Historii o ptaku Cis” nie brakuje postaci negatywnych, takich jak Gruby Szef i Szeryf, którzy chcą odebrać mieszkańcom podwórka to, co dla nich najcenniejsze.

Wszystko kończy się dobrze, bo zwycięża wiara w możliwość spełniania marzeń, pragnienie przyjaźni i ludzka solidarność.

Spektakl aktorski i lalkowy.
Czas trwania – 55 min. (bez przerwy)

 

Galeria zdjęć: