Na Arce o ósmej

wiek 6+

tekst – Ulrich Hub
przekład – Lila Mrowińska-Lissewska
reżyseria – Petr Nosálek
scenografia – Pavel Hubička
muzyka – Krzysztof Dzierma
animacje – Agata Kurzak

 

                                                                               

Obsada:

Pingwin I – Błażej Twarowski
Pingwin II – Magdalena Daniel
Pingwin III – Michał Olszewski
Gołąb – Zdzisław Reczyński
Noe – Andrzej Skorodzień
animacja – Dorota Anyż, Małgorzata Oracz

 

Ulrich Hub, współczesny niemiecki dramaturg, aktor, reżyser, autor sztuk, scenariuszy oraz słuchowisk dla dzieci i dorosłych, za napisany w 2006 roku tekst sceniczny „Na Arce o ósmej” otrzymał wiele literackich i teatralnych nagród. Jego sztuka podbiła już Niemcy, Francję i Holandię, a w ostatnim czasie przebojem wdarła się do repertuaru teatrów polskich.

Jej sukces Hub zawdzięcza temu, że napisał sztukę prostą, mądrą, z dużym poczuciem humoru, zaskakująco skonstruowaną akcją i ciekawymi postaciami, która bez patosu, w lekki, przystępny dla dzieci sposób porusza istotne problemy filozoficzne, skłania do refleksji na tematy religijne i etyczne.

Jest zachętą do podejmowania rozmów przez dorosłych i dzieci o zasadniczych kwestiach, niezależnie od wieku, ważnych w życiu każdego człowieka. Punktem wyjścia do zadawania pytań na temat Boga, przyjaźni, lojalności, tolerancji.

Fabuła oparta jest na przypowieści ze Starego Testamentu o potopie. Opowiada o przygodach trójki zaprzyjaźnionych ze sobą Pingwinów, które ciągle się ze sobą kłócą. Gdy jednak Gołąb informuje ich o zbliżającym się potopie i o tym, że uratować się mogą tylko po dwa egzemplarze zwierząt z każdego gatunku, dwójka z nich, ryzykując własnym losem, postanawia po kryjomu zabrać na Arkę trzeciego. Przez większą część podróży Pingwinom udaje się trzymać przyjaciela w ukryciu, aż w końcu pewnego dnia Gołąb odkrywa obecność dodatkowego pasażera. Pingwiny ma spotkać sroga kara, ostatecznie jednak wychodzą cało ze wszystkich opresji.

Te wydarzenia prowokują bohaterów sztuki do licznych rozmów o nurtujących ich dylematach. Sztuka nie udziela jednoznacznych odpowiedzi. Prezentuje różne postawy i stanowiska, dając prawo do zadawania pytań, wątpliwości i wolnego wyboru.

Spektakl aktorski i lalkowy.
Cza trwania - 1 godz. 5 min. (bez przerwy)

 

Galeria zdjęć: