Ewa Lubacz

fot. Mateusz Wolski

Aktorka Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach im. Stefana Karskiego, szczudlarka, pedagog teatru, prezenter radiowy.

Absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku),UMCS w Lublinie (Animator i Menedżer Kultury). Ukończyła kurs kwalifikacyjny II stopnia z tańca (egzamin państwowy 2002 r. – specjalizacja taniec ludowy). Tańczyła w Zespole Tańca Ludowego UMCS oraz należała do teatru pantomimy w Centrum Kultury w Lublinie. Ukończyła kurs Pedagogów Teatru przy Instytucie Teatralnym im. Raszewskiego w Warszawie w 2013 r. oraz School of Modern Mime (edycje 2015, 2019) w Warszawskim Centrum Pantomimy.

Pracuje w radiu eM Kielce, prowadząc audycję dla dzieci „Dzieciaki Cudaki”. Jest współzałożycielką studia pantomimy „Praca w toku” w Kieleckim Centrum Kultury i reżyserem spektaklu pantomimy „Miasteczko” (premiera 2020 r.) Jest prowadzącą Teatr WSD w Kielcach i reżyserem spektaklu „Rewizor” (premiera 2019 r.)

Autorka warsztatów edukacyjnych i teatralnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Założycielka Grupy teatralnej TworzyMY przy teatrze "Kubuś". Prowadziła warsztaty teatralne w programie Lato w teatrze, organizowanym przez Instytut Teatralny w latach 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018. Prowadziła autorskie warsztaty „Ciało w formie” podczas Ogólnopolskiej Konferencji z cyklu Sztuka Edukacji w 2016 r. Prowadziła autorskie warsztaty pantomimy „Słowa, których nie słychać” podczas IX Ogólnopolskiej Giełdy Projektów ,odbywającej się w Kielcach w 2019 r. Jej głos możemy usłyszeć w słuchowiskach realizowanych w Radiu Kielce, a przede wszystkim w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie, gdzie dubbingowane przez nią bajki prezentowane są w Teatrze Małym. Autorka cyklu filmów animowanych „Pewnego razu w kamienicy”.

Realizacje w teatrze "Kubuś":

  • Legendy ziemi świętokrzyskiej, scenariusz - Elżbieta Chowaniec, Marek Zákostelecký, reżyseria - Marek Zákostelecký, 2021 (ruch sceniczny)