Wojciech Kaproń

fot. Maciej Rukasz

Choreograf, tancerz, aktor oraz pedagog.

Absolwent Uniwersytetu Marie Curie Skłodowskiej w Lublinie - kierunek animacja kultury (Wydział Pedagogiki i Psychologii UMCS) o specjalizacji teatr (reżyser małych form teatralnych), jak również Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - Wydział Filozoficzny - animacja kultury.

Od 1998 r. uczestnik warsztatów tańca w Polsce i za granicą: technika releasing, contact improvisation, body conditioning, BMC, polska technika tańca współczesnego i improwizacja. Uczestnik i finalista wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych w tańcu towarzyskim. Od 2001 r. tancerz Lubelskiego Teatru Tańca.

Współpracuje przy organizacji Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca, Forum Tańca Współczesnego oraz wielu projektów międzynarodowych. Wykłada technikę tańca współczesnego, zajmuje się kompozycją, choreografią oraz pracą nad rozwojem fizycznym ciała. Występował ze swoimi spektaklami na ważnych festiwalach w Polsce i na świecie.

Laureat II nagrody w konkursie Das Beste Deutsche Solo w Lipsku, finalista międzynarodowych konkursów teatru tańca, m.in. 20 Międzynarodowego Konkursu Choreografii w Hanowerze, X International Competicion w Stutgarcie.

W swojej artystycznej karierze stworzył spektakle „kosmos”, „hello Kitty”, „body”, jak również wiele akcji per-formatywnych i choreografii. Pracuje z  teatrami dramatycznymi, zarówno jako aktor, jak i choreograf.

Realizacje w teatrze "Kubuś":

  • Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?, tekst - Leszek Kołakowski, adaptacja i reżyseria - Piotr-Bogusław Jędrzejczak, 2021 (ruch sceniczny)