Anna Andraka

Autorka tekstów.

Urodzona w 1984 roku w Białymstoku, absolwentka politologii, zawodowo związana z mediami, reklamą i teatrem.

Ukończyła moduł dramaturgiczny Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych przy Uniwersytecie SWPS i Nowym Teatrze w Warszawie, Szkołę Pisania Sztuk Teatru Śląskiego w Katowicach, a także cykl warsztatów dramaturgicznych „Nasz głos” w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.

Stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku 2018 r.

Finalistka konkursu dramaturgicznego „Demokracja nie tylko dla dorosłych” organizowanego przez gdański Teatr Miniatura, w którym wyróżniono jej sztukę dla młodzieży „Wolf”, wydaną też po ukraińsku w antologii polskich dramatów „Eliksir starości”. Półfinalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2020.

Autorka tekstów do spektakli: „Straszka pospolita” (Grupy Coincidentia), „Podwórko zaginionych zabawek” (Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu) oraz „Dwie wyspy” i „Pięciu Nieudanych” w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.

Jest kierownikiem promocji Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, współpracuje z wieloma organizacjami, instytucjami i przedsięwzięciami z obszaru kultury jak np. Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART!, Międzynarodowy Festiwal Teatrów w Lesie LasFest, Up To Date Festival.

W zakresie komunikacji i kreacji pracowała dla agencji reklamowych oraz czołowych polskich i międzynarodowych marek, także w rozwiązaniach opartych o Sztuczną Inteligencję.

Spoty filmowe, które współtworzyła, były kilkukrotnie nagradzane przez Klub Twórców Reklamy.

Realizacje w teatrze "Kubuś":

  • Dwie wyspy, na podstawie książki "Dwoje ludzi" napisanej i zilustrowanej przez Iwonę Chmielewską, scenariusz i reżyseria - Daria Wiktoria Kopiec, 2018 (tekst)
  • Pięciu Nieudanych, na motywach książki Beatrice Alemagny, reżyseria - Honorata Mierzejewska-Mikosza, 2019 (scenariusz razem z Honoratą Mierzejewską-Mikoszą)
  • Trala Tralalińscy, na podstawie wierszy Juliana Tuwima, reżyseria - Robert Drobniuch, 2019 (współpraca dramaturgiczna)