Elżbieta Chowaniec

fot. Anna Kaleta

Dramatopisarz i dramaturg. Autorka sztuk dla dzieci i dorosłych.

Urodzona w Krakowie, w 1982 roku.

Absolwentka Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach, Szkoły Filmowej w Łodzi, Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie. Uczennica Laboratorium Dramatu w Warszawie. Uczestnik wielu seminariów i warsztatów dramaturgicznych, m.in. z Markiem Ravehillem, Nikolajem Koladą, Iwanem Wyrypajewem. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru w 2009 r.

Debiutowała sztuką pt. „Gardenia” w 2007 roku w reżyserii Aldony Figury w Laboratorium Dramatu w Warszawie. Jej teksty wystawiane są w kraju i za granicą. „Gardenia” miała swoje tłumaczenia na język węgierski, rosyjski, rumuński, angielski, niemiecki. „Nie umiera się w maju” (wcześniej: „Cipelajda”) na język węgierski. „Gardenia” zagościła w repertuarze teatrów na Węgrzech (Budapest), w Rosji (Moskwa/ Saint Petersburg/ Krasnojarsk), w Mołdawii  oraz Rumunii (Timisoara/  Romanian National Public Television (SRTv/ Bucharest). Dramat „Gardenia” oraz „Dama z łasiczką” doczekały się także realizacji telewizyjnych.

Od 2013 roku tworzy tandem artystyczny z czeskim reżyserem Markiem Zakosteleckym, z którym wspólnie realizują adaptacje, inscenizacje i autorskie spektakle dla dzieci.

Współpracowała z takimi reżyserami, jak: Aldona Figura, Joanna Grabowiecka, Daria Kopiec, Wojtek Urbański, Robert Drobniuch, Marek Zakostelecky, Jiri Havelka.

Realizowała spektakle w Teatrze na Woli w Warszawie, Laboratorium Dramatu, Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, w Teatrze Powszechnym w Radomiu, w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, we Wrocławskim Teatrze Lalek, w Teatrze Lalka w Warszawie, Teatrze Baj w Warszawie, w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, jak również w Polskim Radiu.

Autorka interesuje się także dramaturgią formy, a szczególnie teatrem tańca. Na swoim koncie ma realizacje z grupą Pracownia Fizyczna z Łodzi, Izabelą Chlewińską. Wykłada też dramaturgię tańca na kierunku chorografia, na Akademii Muzycznej w Łodzi.

Realizacje w teatrze "Kubuś":

  • Dziadki, dziatki, reżyseria - Marek Zákostelecký, 2015 (scenariusz razem z Markiem Zákosteleckým oraz dramaturgia i tekst)
  • Nasz Teatr (słuchowisko o Stefanie Karskim, założycielu i pierwszym dyrektorze Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach), reżyseria - Robert Drobniuch, 2016 (tekst)
  • Pod adresem marzeń, reżyseria - Marek Zákostelecký, 2019 (scenariusz razem z Markiem Zákosteleckým oraz dramaturgia i tekst)
  • Planeta Einsteina, reżyseria - Robert Drobniuch, 2021 (tekst)
  • Legendy ziemi świętokrzyskiej, reżyseria - Marek Zákostelecký, 2021 (scenariusz razem z Markiem Zákosteleckým oraz dramaturgia i tekst)