Julia Holewińska

Dramatopisarka i dramaturżka.

Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej.

Autorka dramatów: „Granice”, „Kalkstein/Czarne Słońce”, „Good Night Cowboy”, „Dolce Vita”, „Krzywicka/krew”, „Ziemia niczyja”, „Ciała obce”, „Rewolucja balonowa”, „12/70”, „Zina”, „Wodewil” i sztuk dla dzieci: Skarpety i papiloty, Akademia Pani Beksy.

Jej sztuki przetłumaczone zostały na angielski, rosyjski, niemiecki, hiszpański, rumuński, włoski, czeski, japoński, ukraiński, słowacki, szwedzki i kataloński.

Jest autorką tekstów piosenek do recitalu Anny Smołowik pt. „Obsesje” (Teatr Studio w Warszawie).

Jest trzykrotną stypendystką Ministerstwa Kultury, laureatką programu „Młoda Polska", stypendystką Rządu Francuskiego, stypendystką Miasta Stołecznego Warszawy.

Publikowała m.in. w „Dialogu”, „Teatrze”, „Kontekstach”, „Tygodniku Powszechnym”, „Dwutygodniku".

W 2010 roku za sztukę „Ciała obce” otrzymała Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, w 2012 roku ta sama sztuka znalazła się w finale konkursu Stückemarkt, zaś słuchowisko na podstawie „Ciał obcych” zdobyło brązowy medal w konkursie Prix Europa. „Ciała obce” znalazły się też w finale Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W 2013 roku „Ciała obce” ukazały się w amerykańskiej antologii „(A) Pollonia”. W tym samym roku odbyła się prezentacja „Ciał obcych” w New York Theatre Workshop (reż. David Schweizer).

Jest wykładowczynią w Akademii Teatralnej.

Realizacje w teatrze "Kubuś":

  • Akademia Pani Beksy, reżyseria - Robert Drobniuch, 2017 (tekst)