Anna Wolszczak

fot. Piotr Pluta

Reżyserka, instruktorka teatralna, teatrolog.

W swojej twórczości skupia się na budowaniu autorskiego języka teatru wizualnego oraz materii ożywionej. W procesie twórczym lubi balansować pomiędzy działaniami fizycznymi, performansem i sztukami wizualnymi. Interesuje się psychologią młodzieży, dlatego często w swoich spektaklach porusza tematykę dorastania i cykliczności.

Jest absolwentką Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu (2021) oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (2015). Stypendystką Programu Erasmus w Rose Bruford College w Londynie (2018) oraz Uniwersytetu Pétera Pázmánya w Budapeszcie (2014).

Współpracuje z wieloma polskimi teatrami, m.in. Teatrem im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie, Teatrem Kameralnym w Bydgoszczy, Teatrem Miniatura w Gdańsku, Teatrem Maska w Rzeszowie oraz Olsztyńskim Teatrem Lalek.

Jest autorką spektaklu muzealnego dla dzieci pt. „Tymoteusz i Psiuńcio” wystawianego w Narodowej Galerii Zachęta oraz w BWA Tarnów (2019). Jej spektakl „W beczce chowany” gościł na Festiwalu „Metaformy” (2019).

Anna Wolszczak otrzymała m.in. stypendium ministra za znaczące osiągnięcia artystyczne (2019) oraz stypendium European Theatre Convention dla młodej, europejskiej reżyserii (Budapeszt, Oslo 2018).

Prowadziła autorskie warsztaty teatralne pt. „teatr formy” i „obiekt ożywiony”, m.in. w Rose Bruford College w Londynie (2021), w Teatrze Al-Harah, Bejt Jala w Palestynie (2019) oraz w Szkole Aktorskiej dla Dorosłych WSAD w Warszawie (praca w toku).

Realizacje w teatrze "Kubuś":

  • Ony, tekst - Marta Guśniowska, 2023 (reżyseria)