Robert Drobniuch

fot. Bartek Warzecha

Urodzony w 1981 roku, w Białymstoku, reżyser teatralny, menadżer kultury.

W latach 2012 -2020 dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, a od września 2020 roku dyrektor Teatru Lalek Guliwer w Warszawie.

Absolwent reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz podyplomowych studiów reżyserii opery i innych form teatru muzycznego na PWST w Krakowie. Ukończył Międzynarodowe Szkolenie Operatorów Kultury przy Narodowym Centrum Kultury oraz liczne kursy i warsztaty. Współtworzył białostockie Stowarzyszenie Artystyczne Kolegtyw i Międzynarodowy Przegląd Inicjatyw Teatralnych Białysztuk.

Realizuje spektakle dla dzieci i dorosłych, różnorodne gatunkowo (wyreżyserował m.in. operę dla dzieci „Myszki i wojna, czyli o dzielnym Albercie i żółtym serze” czy inscenizację „Sklepów cynamonowych” wg Schulza w formie teatru cieni).

Jako reżyser współpracował z teatrami w Polsce i za granicą (np. Białostockim Teatrem Lalek, Teatrem Guliwer w Warszawie, Teatrem „Maska” w Rzeszowie, Teatrem Współczesnym w Szczecinie, Teatrem „Pleciuga” w Szczecinie, Operą Krakowską, Teatrem Muzycznym w Poznaniu, Divadlo Loutek w Ostrawie, Stambul Karagoz Puppet Fundation, Teatrem Dramatycznym w Gnieźnie, Teatrem Dramatycznym w Jeleniej Górze).

Jako dyrektor teatru „Kubuś” zainicjował m.in. Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART! w Kielcach czy Międzynarodowy Konkurs na Lalkę Teatralną Animatus oraz wiele innych projektów.

Laureat nagród i wyróżnień np. Nagrody Ministra Kultury Belgii, Nagrody Prezydenta Miasta Białegostoku, Nagrody Ministra Kultury dla Wyróżniających się Twórców Kultury dla Dzieci za dokonania w dziedzinie teatru (2015). Nagradzano też jego spektakle, m.in. „Mikrokosmos. Kompozycje” (Grand Prix na Festiwalu Korczak), „Sklepy cynamonowe”, „Wodną opowieść”.

Realizacje w teatrze "Kubuś":

  • Amelka, Bóbr i Król na dachu, tekst - Tankred Dorst, współpraca - Ursula Ehler, 2013 (reżyseria)
  • Królowa Śniegu, na motywach baśni H. Ch. Andersena, tekst - Maria Wojtyszko, 2014 (reżyseria)
  • Sklepy cynamonowe, na podstawie prozy Brunona Schulza, adaptacja - Tomasz Damulewicz, 2014 (reżyseria)
  • A niech to Gęś kopnie, tekst - Marta Guśniowska, 2016 (reżyseria)
  • Nasz Teatr (słuchowisko o Stefanie Karskim, założycielu i pierwszym dyrektorze Teatru Lalki i Aktora Kubuś" w Kielcach), tekst - Elżbieta Chowaniec, 2016 (reżyseria)
  • The Monstrum Band, teskt - Mateusz Pakuła, współpraca dramaturgiczna - Tomasz Damulewicz, 2016 (reżyseria)
  • Akademia Pani Beksy, tekst - Julia Holewińska, 2017 (reżyseria)
  • Gniazdo, tekst - Maria Wojtyszko, 2018 (reżyseria)
  • Trala Tralalińscy, na podstawie wierszy Juliana Tuwima, współpraca dramaturgiczna - Anna Andraka, 2019 (reżyseria)
  • Planeta Einsteina, tekst - Elżbieta Chowaniec, 2021 (reżyseria)