Agnieszka Wielewska

zdjęcie z archiwum prywatnego artystki

Malarka, scenografka, autorka ilustracji, plakatów i animacji filmowych.

Gdańszczanka, absolwentka Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Zeszłoroczna (2020) stypendystka Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz m.in. Stypendium im. Henry’ego J.T. Dorena, Stypendium Twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego, Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańsk. Nagrodzona za dyplom malarski przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, finalistka I Biennale Malarstwa Lubelska Wiosna. W latach 2011-2013 studiowała również Malarstwo na ASP w Gdańsku oraz  Historię Sztuki na UJ w Krakowie. W 2018 roku otrzymała Nagrodę Teatralną Miasta Gdańsk za scenografię do spektaklu „Nie wierzę w śmierć” oraz została wyróżniona w ramach konkursu o Nagrodę Scenograficzną Jerzego Moskala 2018.

Jej obrazy prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą m.in. w Zurychu (ARTBOX. PROJECT), Debreczynie na Węgrzech (Galeria MODEM, w Krakowie (Pałac Sztuki; Galeria Promocyjna ASP; Wojewódzka Biblioteka Publiczna), Sopocie (Państwowa Galeria Sztuki, SOPOTEKA, Teatr BOTO), Bielsku-Białej (Galeria Wzgórze), Częstochowie (Miejska Galeria Sztuki) Warszawie (Galeria Stalowa, MNiSW, Galeria Tlen), Stalowej Woli (Muzeum Regionalne), Kazimierzu Dolnym, Radomiu i Gdańsku (Galeria Klubu Żak, Tryton Business House, Sztuka Wyboru).

Jako scenograf przygotowała projekty do spektakli m.in. w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu, Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku, w Teatrze Lalki Tęcza w Słupsku, Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu; Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Teatrze Pinokio w Łodzi, Teatrze Baj w Warszawie.

Jest zaangażowana również w działania edukacyjne – m.in. we współpracy z Domem Pomocy Społecznej w Sopocie (warsztaty teatralne z seniorami) i Teatrem Polskim w Poznaniu (Lato w Teatrze).

Realizacje w teatrze "Kubuś":

  • Arka Czasu, tekst - Marcin Szczygielski, adaptacja - Maria-Marcinkiewicz-Górna, reżyseria - Tomasz Kaczorowski, 2021 (scenografia)