Joanna Biskup-Brykczyńska

Artysta plastyk, scenograf, ilustrator, pedagog.

Absolwentka Akademii Świętokrzyskiej (2001), doktorantka ISP UJK Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Zajmuje się rysunkiem tuszem (ilustracja, satyra, komentarze do otaczającej rzeczywistości) i działaniami w przestrzeni publicznej (knitting grafitti, instalacje).

Jest również cenionym kieleckim pedagogiem.

Kierownik Produkcji i Scenograf w filmie fabularnym „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego (2017). Scenograf w krótkometrażowych filmach „PROJEKT R – 019” reż. Krzysztof Poczęty (2017), „Cienie” reż. Mateusz Śliwa (2017), teledyski (Folya, Ninja Syndrom premiera 2016).

Współpracuje z Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach przy aranżacji przestrzeni teatralnej.

Ilustrowała teksty w ogólnopolskim czasopiśmie psychologicznym „Charaktery” .

Współpracuje z muzeami i instytucjami kultury w Kielcach przy warsztatach ogólnopolskich i międzynarodowych projektach artystycznych. Pracuje w MDK i Szkole Społecznej im. M. Reja w Kielcach. Prowadzi wykłady i ćwiczenia z arteterapii na Wszechnicy Świętokrzyskiej.

Wystawy i akcje artystyczne: Czechy, Niemcy, Ukraina, Chorwacja, Francja, Warszawa, Kraków, Łódź, Częstochowa, Kielce.

Laureatka wielu nagród, m.in. Nagrody specjalnej za scenografię inspirowaną rysunkami Bohdana Butenki w spektaklu TLiA "Kubuś" pt. "Cyryl, gdzie jesteś?" Wiktora Woroszylskiego, w adaptacji i reżyserii Piotra-Bogusława Jędrzejczaka, przyznanej przez Komisję Artystyczną VIII Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", 2023.

Realizacje w teatrze "Kubuś":

  • Kapitan Porządek, tekst - Magdalena Mrozińska, reżyseria - Przemysław Żmiejko, 2017 (scenografia)
  • Po bajce, tekst – Hanna Krall, scenariusz i reżyseria - Roksana Miner, współpraca reżyserska - Mikołaj Wróbel, 2020 (scenografia razem z Mateuszem Mirowskim)
  • Cyryl, gdzie jesteś?, tekst - Wiktor Woroszylski, adaptacja i reżyseria - Piotr-Bogusław Jędrzejczak, 2022 (scenografia inspirowana rysunkami Bohdana Butenki)
  • Niemożliwe - Wasowski dzieciom, scenariusz i reżyseria - Justyna Zar Schabowska, 2023 (scenografia)