Mateusz Mirowski

Urodzony w 1987 r. w Kielcach. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych
im. E. Gepperta we Wrocławiu na kierunku Architektura Wnętrz i działającej przy wydziale Pracowni Scenografii oraz międzywydziałowych studiów doktoranckich na kierunku Sztuka Mediów.

Autor scenografii, kostiumów, lalek i masek teatralnych, a także projekcji multimedialnych oraz plakatów do spektakli teatralnych.

Ma na swoim koncie współpracę z zawodowymi scenami dramatycznymi
i lalkowymi w kraju: m.in. z Teatrem Polonia w Warszawie, Wrocławskim Teatrem Współczesnym, Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, Teatrem Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Teatrem Lalek Arlekin w Łodzi, teatrem Banialuka w Bielsku-Białej, Teatrem Lalek Pleciuga w Szczecinie i za granicą: Open Window Theatre w Bergen (Norwegia), Nukketeatteri Hupilainen
w Kangasala (Finlandia), jak również z licznymi fundacjami, instytucjami kultury i grupami teatralnymi.

Od 2015 r. zatrudniony jako adiunkt na rodzimej uczelni, prowadzi Pracownię Scenografii Teatru Lalek i sprawuje opiekę artystyczną nad spektaklami studenckimi powstającymi w ramach współpracy Katedry Scenografii
z Wydziałem Lalkarskim i Wydziałem Reżyserii Dramatu wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.

Realizacje w teatrze "Kubuś":

  • Pan Bam i ptak Agrafka (pantomima), wg opowiadania Andrzeja Kuby Sielskiego, reżyseria - Bartłomiej Ostapczuk, 2015 (lalki)
  • Po bajce, tekst – Hanna Krall, scenariusz i reżyseria - Roksana Miner, współpraca reżyserska - Mikołaj Wróbel, 2020 (scenografia razem z Joanną Biskup-Brykczyńską)