Legendy ziemi świętokrzyskiej

wiek 4+

scenariusz - Elżbieta Chowaniec, Marek Zákostelecký
dramaturgia i tekst - Elżbieta Chowaniec
reżyseria - Marek Zákostelecký
scenografia, kostiumy i lalki - Marek Zákostelecký
muzyka – Wojciech Lipiński
ruch sceniczny – Ewa Lubacz

Dawno, dawno temu… gdy stolicą Polski był Kraków, krajem rządził król, zamki skrywały tajemnice oraz wielkie skarby, w ludzkie losy mieszały się diabły i czarownice, a w Puszczy Świętokrzyskiej można było spotkać nie tylko okrutnych zbójców, ale także złotorogiego jelenia… rozegrały się wydarzenia, które posłużyły za kanwę tej opowieści.

Ziemia świętokrzyska obfituje w baśnie, legendy i podania, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Tworzą one dziedzictwo kulturowe, którego poznanie jest ważnym elementem kształtowania tożsamości regionalnej. Atrakcyjna plastycznie forma sceniczna, z ciekawą, okraszoną humorem fabułą, to znakomity sposób na zgłębianie przez najmłodszych wiedzy o miejscu, w którym mieszkają.

Spektakl nawiązuje do teatru objazdowego i najlepszych europejskich tradycji lalkarskich, z wykorzystaniem, niestety coraz rzadziej  występujących na polskich scenach, klasycznych rodzajów lalek: pacynek, kukieł i jawajek. Wielokrotnie nagradzani, czołowi twórcy teatru animacji: Elżbieta Chowaniec i Marek Zákostelecký, którzy nie po raz pierwszy, i z sukcesami, współpracują z kieleckim teatrem lalkowym, zapewniają wysoką jakość artystyczną przedstawienia.

Premiera –  19 grudnia 2021

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.