Szewc Dratewka

spektakl familijny

na motywach "Szewczyka Dratewki" Janiny Porazińskiej
adaptacja i piosenki - Magda Żarnecka
reżyseria - Przemysław Jaszczak
scenografia - Marta Ożóg
muzyka - Miłosz Sienkiewicz

obsada:
Jolanta Kęćko
Ewa Lubacz
Zdzisław Reczyński
Andrzej Kuba Sielski

Przedstawienie, oparte na motywach utworu Janiny Porazińskiej, to typowa baśń drogi, która opowiada o ubogim Dratewce, wędrownym szewcu. Dratewka nigdzie nie zagrzewa długo miejsca - chodzi od wioski do wioski, od miasta do miasta, naprawiając obuwie i pomagając ludziom w potrzebie. Bohater ma zresztą ogromne serce i przejmuje się losem każdego stworzenia.

Na swej drodze spotyka również mrówki, którym grasujący po lesie niedźwiedź niszczy mrowisko. Ten sam „złoczyńca” rozbija pszczołom ul, a małą kaczuszkę wprawia w takie przerażenie, że ta odłącza się od mamy i nie może znaleźć drogi powrotnej. Dratewka bezinteresownie pomaga im wszystkim, nie oczekując w zamian żadnej nagrody, choć ich wdzięczność jest ogromna.

Pewnego razu Szewc dociera do krainy, której mieszkańcy są dręczeni przez złą czarownicę. Wiedźma więzi w wieży córkę królowej - uwielbianą przez lud królewnę Malinę. Wielu śmiałków próbowało już ją uratować, lecz bez skutku. Dratewce jednak niestraszne żadne wyzwanie, choć tym razem sam może potrzebować pomocy. Czy otrzyma niezbędne wsparcie?

Spektakl porusza bardzo ważny temat budowania relacji, bezinteresownych gestów i uważności na potrzeby innych. „Dobro powraca” nie jest bowiem pustym sloganem, lecz kryje się w nim wielka prawda i moc. Przedstawienie w lekki i pozbawiony nachalnego dydaktyzmu sposób uruchamia w widzach pokłady empatii, a w swych dalszych warstwach subtelnie dotyka kwestii zalewającego świat konsumpcjonizmu.

Premiera - 14 i 15 września 2024