Nasz Teatr

słuchowisko

tekst - Elżbieta Chowaniec
reżyseria - Robert Drobniuch
muzyka - Marek Dziedzic
realizacja dźwiekowa - Jerzy Sidorowicz

 

 

                                                                                                                                                                              

Obsada:

Adam Woronowicz - Stefan Karski, założyciel i Dyrektor Teatru "Kubuś"
Patryk Pietrzak - Aktor 1 (Witek)  
Robert T. Majewski - Aktor 2 (Janek)
Magdalena Daniel - Aktorka (Mariola)
Ewa Lubacz - Asystentka Dyrektora Wydziału Kultury (Helena)
Agata Sobota - Dziennikarka
Michał Olszewski - Dziennikarz
Błażej Twarowski - Pracownik Urzędu, Dyrektor Wydziału Kultury, Konferansjer 

 

 

Słuchowisko „Nasz Teatr” inspirowane jest prawdziwą historią powstania Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” oraz działalnością jego założyciela - Stefana Karskiego. W tej roli usłyszymy (gościnnie w Kielcach) znanego aktora teatralnego i filmowego Adama Woronowicza.

„Największym skarbem rodziców, społeczeństwa i narodów jest dziecko. Pragniemy, aby świat, w którym przyjdzie mu żyć był jeszcze lepszy i jeszcze piękniejszy od naszego.” 

Oto słowa, które Stefan Karski powtarzał jak manifest. Takie też przesłanie chciał nieść zarówno dla publiczności, ale też własnych aktorów. Pracę w teatrze - swoją i zespołu - traktował jako edukowanie najmłodszych, jako misję pokazywania dzieciom dobrego i pięknego świata. Był nieprzejednanym idealistą i prawdziwym społecznikiem. W kontekście ponurych dni powojennych postawa ta miała wymiar szczególny.

Zwłaszcza, że początki “Kubusia” nie były łatwe. Bez funduszy i stacjonarnej siedziby prezentował swoje spektakle w „terenie”, objeżdżając świętokrzyskie wsie, kieleckie szkoły, podwórka, świetlice. Teatr, w którym brakowało dosłownie wszystkiego, nie obył się też bez trosk związanych z ówczesną władzą. W tym aspekcie słuchowisko „Nasz Teatr” ma wymiar ponadlokalny. 

To wejście w teatralne kulisy, w zawiłości zawodu i relacji międzyludzkich.

To opowieść o sensie pracy, dylematach moralnych i trudnej historii.

Warto o niej pamiętać.  

 

Autorką tekstu "Nasz Teatr"  jest uznana dramatopisarka Elżbieta Chowaniec, a reżyserii sztuki podjął się obecny dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" - Robert Drobniuch. Za muzykę odpowiada Marek Dziedzic, zaś za realizację dźwięku Jerzy Sidorowicz z Radia Kielce.

Obok Adama Woronowicza usłyszymy (także występujących gościnnie) Roberta T. Majewskiego i Patryka Pietrzaka oraz aktorów Teatru "Kubuś": Magdalenę Daniel, Ewę Lubacz, Agatę Sobotę, Michała Olszewskiego i Błażeja Twarowskiego.

Czas trwania - 45 minut
Prapremiera - 3 kwietnia 2016

Koprodukcja Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" i Radia Kielce.

 

Galeria zdjęć: 

Audio: