Sztuka latania

wiek 11+

na podstawie książki "Lekkie życie Barnaby'ego Brocketa" Johna Boyne'a

tłumaczenie - Tina Oziewicz
adaptacja - Amadeusz Nosal
reżyseria - Judyta Berłowska
scenografia i kostiumy - Aleksandra Żurawska
muzyka - Dawid Sulej Rudnicki
ruch sceniczny - Nela Mitukiewicz
projekcje wideo - Amadeusz Nosal

obsada:
Barnaby Brocket - Błażej Twarowski
Melania Brocket - Anna Domalewska
Henry Brocket – Michał Olszewski

autor trailera: Przemysław Żmiejko

„Sztuka latania” to spektakl o odkrywaniu siebie, akceptacji, prawdziwej przyjaźni, pokonywaniu przeciwności losu i walce o spełnienie swoich marzeń.

Łącząc teatr z grą przygodową, warsztatem plastycznym i instalacją audiowizualną, opowiadamy historię chłopca, który wymyka się prawom grawitacji i wyrusza w fascynującą podróż po odległych zakątkach świata.
Czy łatwo jest być chłopcem, który unosi się nad ziemią? Z pewnością nie, ale osoby, które spotyka na swojej drodze, będą wspomagały go radami i doświadczeniem – ostatecznie nie on jeden jest inny niż wszyscy.
U kresu swojej podróży nasz bohater staje przed trudnym wyborem – podporządkować się otoczeniu i panującej w nim „normalności”, czy być wiernym samemu sobie i obronić swoją oryginalność?

Ta opowieść pokazuje, że odmienność nie zawsze musi oznaczać wykluczenie i wiązać się z różnymi, często krzywdzącymi stereotypami. Uciekamy od dydaktyki i poszukiwania „słusznych” interpretacji problemu, skupiając się w zamian na kwestiach akceptacji samego siebie, dostrzegania swojej wyjątkowości i funkcjonowaniu w społeczeństwie, często przeciwnym wszelkim przejawom inności.

Spektakl aktorski i lalkowy.
Czas trwania - 1 godz. 10 min. (bez przerwy)

Prapremiera - 27 października 2017

Przedstawienie grane dla maksymalnie 40 widzów.
Na spektakl widzowie wchodzą bez obuwia lub w obuwiu zmiennym.

RECENZJE:

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Prezydenta Miasta Kielce.

                                         

Konkurs im. Jana Dormana na produkcję spektaklu prezentowanego w szkołach wynika z potrzeby podniesienia jakości artystycznej przedstawień pokazywanych w placówkach oświatowych. Ideą konkursu jest z jednej strony wspieranie szkoły poprzez kształtowanie bogatej i różnorodnej oferty spektakli przygotowanych z myślą o wieku i potrzebach uczniów oraz specyficznych szkolnych warunkach, z drugiej zaś – wspieranie mobilności teatrów i otwieranie ich na wyzwania bezpośredniego kontaktu z widzem poza murami ich instytucji. Patronem konkursu jest Jan Dorman – wybitny twórca polskiego teatru, reżyser i pedagog, wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Konkurs organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie: www.dorman.e-teatr.pl

Galeria zdjęć: