Pakt

na podstawie belgijskiej sztuki „Pakt rzeczywistości” Veroniki Mabardi

przekład z języka francuskiego: Jan Nowak
reżyseria: Bartłomiej Miernik
współpraca: Mariola Sarek
plakat: Magdalena Kosowska, Julia Chaińska

 

 

 

występują uczniowie Zespołu Szkół Społecznych im. M. Reja w Kielcach: Julia Kieloch (Blanche), Julia Bugajska (Leo), Julia Chaińska (Rita), Magdalena Kosowska / Michalina Dworzaczek (Sissi), Natalia Glińska (Aisha), Aleksandra Mądry (Anna), Julia Głowacka (Marcela), Aleksandra Jurek (Brigitte), Dawid Jaśkowski (Feliks)

 

18 marca 2016, godz. 18.00
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, wstęp wolny
Spektakl dla widzów od lat 13

Czas trwania - 30 minut
Strona spektaklu: www.facebook.com/pakt.spektakl

 

Organizator:
Zespół Szkół Społecznych im. M. Reja w Kielcach

Partnerzy:
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach
Drameducation – Centre International de Théâtre Francophone en Pologne

 

 

W spektaklu wykorzystano m.in. utwory z gier komputerowych Doom, Warframe i Final Fantasy X

Co się stanie, gdy na jedną dobę odłączymy się od Internetu i od komputerów? Na taki pomysł wpada nastolatka Blanche, zarażając nim swoich znajomych. Chciałoby się rzec: przyjaciół, tylko czy to aby nie słowo na wyrost? Bardzo szybko orientują się, że zapatrzeni w ekrany laptopów, tabletów i komórek nie wiedzą o sobie nic, nie wiedzą nawet gdzie mieszkają. Bo już przestali się odwiedzać, a siedząc bezczynnie w parku – milczą. Nie potrafią rozmawiać.

Spektakl „Pakt” porusza tematy – zamknięcie w kloszu gier / mediów społecznościowych, wirtualnego komunikowania się oraz zmian w kontaktach młodych ludzi ze sobą. Język współczesny, język gier komputerowych, którym posługują się członkowie kręgu wtajemniczonych, grających w sieci, skutecznie odgradza ich od reszty, tworzy swoistą „salę samobójców”, z zakazem wstępu dla niewtajemniczonych. Spróbujemy tam na chwilę zajrzeć.

 

„Mogłoby się wydawać, że ludzie, którzy tak wiele czasu spędzali na rozmowach w sieci, powinni bardzo dobrze się znać. Szybko jednak okazuje się, że realne życie wygląda zupełnie inaczej niż wirtualne. Dopiero po wyłączeniu komputerów nastolatkowie zaczynają poznawać problemy swoich rówieśników, chociaż wcześniej bez wahania nazywali się przyjaciółmi. Okazuje się, że wirtualny świat stanowił dla nich ucieczkę przed rzeczywistymi problemami, o których nie potrafili ze sobą rozmawiać.

Reżyser kolejny raz podjął się pracy z młodzieżą, a efekty tej współpracy okazały się bardzo dobre. Młodzi aktorzy bez problemu wcielili się nie tylko w role swoich rówieśników, lecz także rodziców i nauczycieli.”

Katarzyna Wnuk, teatrdlawas.pl

 

„Niezmiernie cieszy nas informacja o zbliżającej się kieleckiej premierze w reżyserii Bartka Miernika, który wziął na warsztat tekst belgijskiej sztuki „Pakt rzeczywistości” (...) Twórcy i organizatorzy postawili na młodzież! W role aktorów wcielają się bowiem uczniowie Zespołu Szkół Społecznych w Kielcach. Takie inicjatywy popieramy całym sercem!”

Centrum Sztuki Dziecka z Poznania

 

Galeria zdjęć: 

Pakt

Autor zdjęć: 

Maria Łozińska