Putin na nartach

wiek 16+

spektakl Teatru Lišeň z Brna (Czechy)

 

scenariusz i reżyseria - Pavla Dombrovská
scenografia - Marika Bumbálková, Luděk Vémola
lalki - Marika Bumbálková
kostiumy - Matěj Sýkora, Lenka Jabůrková
muzyka – rosyjskie i czeczeńskie pieśni ludowe

 

Spektakl odsłania kulisy dojścia do władzy Władimira Putina i mechanizmy reżimu totalitarnego, ciągle obecnego we współczesnej Rosji.

Scenariusz oparto na blogach internetowych prowadzonych przez ofiary ataków terrorystycznych w Biesłanie i na Dubrowce oraz na książce „Udręczona Rosja. Dziennik buntu” Anny Politkowskiej. Dziennikarka „Nowej Gazety”, która zasłynęła z bezkompromisowych reportaży na temat sytuacji w Czeczenii i Inguszetii, została zamordowana w 2006 roku w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach.

Fragmenty zaczerpnięte z książki i blogów przeplatać się będą z obrazami z życia codziennego Rosjan. Polityczny dramat rozegra się w namiocie wojskowym. Duże biurko posłuży jako scena, a lalkami będą drewniane matrioszki przedstawiające Lenina, Stalina i Putina.

Spektakl został doceniony na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA w Toruniu, gdzie otrzymał Nagrodę aktorską im. Jana Wilkowskiego w dziedzinie animacji lalkowej i Nagrodę za reżyserię.

Czas trwania – 1 godz. (bez przerwy)

Po spektaklu zapraszamy Państwa na spotkanie, w którym wezmą udział  eksperci z dziedziny mediów i Rosji.

 

3 października 2016 roku (poniedziałek), godz. 18.00 - Kieleckie Centrum Kultury (Mała Scena)

Ceny biletów:
normalny - 25 zł
ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci) - 20 zł

Bilety można kupić w Kieleckim Centrum Kultury lub w teatrze "Kubuś".

 

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” został partnerem projektu „Putin na nartach”, którego organizatorem jest Teatr Líšeň z Czech. Celem tego projektu jest wspólna, w ramach krajów Grupy Wyszechradzkiej (V4), dyskusja na temat rosyjskiej propagandy oraz jej wpływu na media, ukazanie metod jej funkcjonowania oraz pomoc w krytycznym spojrzeniu na ten problem.
Więcej o projekcie na stronie: http://www.teatrkubus.pl/putin-na-nartach/putin-na-nartach

Operatorem projektu "Putin na nartach" jest International Visegrand Fund:

Teatr Lišeň powstał w 1998 roku jako profesjonalna, niezależna grupa teatralna. Oprócz przygotowywania spektakli, Teatr angażuje się również w szeroko rozumiane sprawy społeczne. Jako jedna z wielu niezależnych scen w Czechach, prowadzi wielostronną, kulturotwórczą działalność, usiłując przezwyciężać bierność społeczną w wielu aktualnych, politycznie drażliwych kwestiach. Teatr Lišeň przygotowuje przede wszystkim repertuar dla widzów dorosłych, z którym podróżuje po całej Europie, zdobywając uznanie i nagrody na festiwalach.

Galeria zdjęć: