Animatus dofinansowany po raz trzeci

Forum form (II edycja Animatusa) - fot. Bartek Warzecha

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach otrzymał ponad 65 tysięcy złotych z ministerialnego programu „Teatr i taniec” na realizację III edycji Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki/animowanego obiektu/formy teatralnej „Animatus”.
Spośród 336 ubiegających się o dofinansowanie w tym programie wnioskodawców dotacje otrzymały 64 instytucje.

W Kielcach już po raz kolejny trójka laureatów Animatusa będzie mogła zrealizować swoje nowatorskie projekty scenograficzne z obszaru teatru lalek (także teatru lalek dla dorosłych). W dwóch poprzednich edycjach wpłynęło kilkadziesiąt ciekawych prac, autorstwa artystów różnych dziedzin. Tak jak w poprzednich latach, i w tym również, podczas finału konkursu oprócz prezentacji zwycięskich prac, odbędzie się kilka ciekawych wydarzeń, takich jak: wystawa fotograficzna, warsztaty, wykład, a także gościnne (mistrzowskie) pokazy lalkarskich spektakli dla dorosłych.

Na realizację projektów w 2020 roku Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” złożył 8 wniosków, w tym 5 do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i 3 do Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Teatr otrzymał już dofinansowanie na 3 projekty, pozostałe wnioski czekają na rozstrzygnięcie.