Arka Czasu | PREMIERA

6 listopada 2021 godz. 17.00

Jak zrealizować przedstawienie dla dzieci, które opowiada o czasach, kiedy każdy dzień mógł być ostatnim, i nie pokazując wojennego okrucieństwa, trafić z ważnym przesłaniem do najmłodszego pokolenia? Odpowiedzią jest Arka Czasu (od lat 9), której adaptacja, autorstwa Marii Marcinkiewicz-Górnej, powstała na podstawie wielokrotnie nagrodzonej książki Marcina Szczygielskiego, o tym samym  tytule.

Sztuka opowiada o losach dziewięcioletniego Rafała, który ucieka z warszawskiego getta i ukrywa się wraz z innymi dziećmi w opuszczonym zoo, doświadczając choroby, strachu i tęsknoty, ale również przyjaźni, poczucia solidarności i współczucia dla innych. Chłopiec razem z dwójką nowych przyjaciół: Lidką i Emkiem planują ucieczkę zbudowaną przez siebie arką. Jak najdalej od getta, okupowanego miasta i Morloków.

„Arka Czasu” to przejmująca opowieść o wojennej rzeczywistości, widzianej z perspektywy kilkuletniego dziecka. Ale w tej historii jest także miejsce na wielką przygodę, podróżowanie w czasie i zwyczajną przyjaźń, z ludźmi i zwierzętami. To również opowieść o sile pamięci. Przeszłości nie można zmienić, ale pamięć o niej ma wpływ na budowanie lepszej teraźniejszości i przyszłości.

Przedstawienie zrealizowali twórcy młodego pokolenia, mający już na swoim koncie wiele ciekawych i nagradzanych produkcji: Tomasz Kaczorowski (reżyseria), Agnieszka Wielewska (scenografia) i Miłosz Sienkiewicz (muzyka). W spektaklu wystąpią: Andrzej Kuba Sielski, Rafał Iwański / Michał Olszewski, Aleksandra Sapiaska, Jolanta Kęćko, Ewa Lubacz, Andrzej Matysiak, Małgorzata Sielska / Dorota Anyż, Karol Górski.

Najbliższe spektakle:
6 listopada (sobota) godz. 17.00 – PREMIERA
7 listopada (niedziela) godz. 16.00
9 - 10 listopada (wtorek – środa) godz. 9.00 i 11.00
14 listopada (niedziela) godz. 16.00
16 - 18 listopada (wtorek – czwartek) godz. 9.00 i 11.00
 

Premierę „Arki Czasu” poprzedzi krótka uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych Teatrowi Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego oraz jego pracownikom:

  1. Bogumił Niebelski (organizator widowni) – Złoty Krzyż Zasługi (odznaczenie Prezydenta RP)
  2. Agata Sobota (aktorka) – Srebrny Krzyż Zasługi (odznaczenie Prezydenta RP)
  3. Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach im. Stefana Karskiego - Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (odznaczenie MKDNiS)
  4. Piotr-Bogusław Jędrzejczak (dyrektor teatru, reżyser) – Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (odznaczenie MKDNiS)
  5. Małgorzata Sielska (aktorka) – odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (odznaczenie MKDNiS)
  6. Andrzej Skorodzień (aktor) – odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (odznaczenie MKDNiS)