Arka Czasu

wiek 9+

tekst – Marcin Szczygielski
adaptacja - Maria Marcinkiewicz-Górna
reżyseria - Tomasz Kaczorowski
scenografia - Agnieszka Wielewska
muzyka - Miłosz Sienkiewicz
fotografia - Anna Kaleta
plakat - Joanna Czupryniak / Janek Janowski

 

obsada:
Rafał, Dziadek Rafał - Andrzej Kuba Sielski
Emek, SSman, Sprzedawca Gazet - Rafał Iwański / Michał Olszewski
Lidka, Asia - Aleksandra Sapiaska
Pani z Wodą Sodową, Szop Miksio, Szabrownik, animator - Jolanta Kęćko
Stella, Szakal Bursztyn, Szabrownik, animator - Ewa Lubacz
Dziadek Rafała, SSman, Pan z Gazetą - Andrzej Matysiak
Babcia Lidka, Pani z Koszykiem, animator - Małgorzata Sielska / Dorota Anyż
Podróżnik w Czasie, SSman, Sprzedawca Gazet, animator - Karol Górski

Autor trailera - Przemysław Żmiejko

A gdyby tak mieć wehikuł czasu… Zobaczyć, jak świat wyglądał sto lat temu… Stać się jego częścią, znaleźć się wśród tamtych ludzi… Albo choć na chwilę zajrzeć do przyszłości…
Podróżowanie w czasie rozpala wyobraźnię. Dla wielu jest wielkim marzeniem, obietnicą fascynującej przygody. Dla dziewięcioletniego Rafała z warszawskiego getta to również, a raczej przede wszystkim, ucieczka od okrutnej, wojennej rzeczywistości.

Chłopiec mieszka w Dzielnicy razem ze swoim dziadkiem, który zarabia na życie graniem na skrzypcach. Sytuacja w getcie pogarsza się, więc dziadek Rafała organizuje wnukowi ucieczkę, sam jednak zostając po drugiej stronie muru. Chłopiec ukrywa się wraz z innymi dziećmi w opuszczonym zoo, doświadczając choroby, strachu i tęsknoty, ale również przyjaźni, poczucia solidarności i współczucia dla innych. Rafał wraz z dwójką nowych przyjaciół: Lidką i Emkiem planują ucieczkę zbudowaną przez siebie arką. Jak najdalej od getta, okupowanego miasta i Morloków.

„Arka Czasu” to przejmująca i jednocześnie wciągająca opowieść o wielkiej przyjaźni, miłości oraz chęci przetrwania. To opowieść o sile pamięci. Przeszłości nie można zmienić, ale pamięć o niej ma wpływ na budowanie lepszej teraźniejszości i przyszłości. To także zaproszenie do podróżowania w czasie, które każdy może odbyć na swój własny sposób. Bez biletu i cudownej maszyny do teleportacji. Wehikułem czasu może być książka, film, ktoś, kto opowie o minionych wydarzeniach albo… ta historia właśnie, nawiązująca do prawdziwych zdarzeń, miejsc i ludzi.
W czasie II wojny światowej warszawskie zoo nazywano arką, bo jego ówczesny dyrektor Jan Żabiński, wraz z rodziną, ukrywał na terenie ogrodu wielu uciekinierów z warszawskiego getta. Stella - jedna z bohaterek tej opowieści, która pomogła Rafałowi w ucieczce, wzorowana jest na prawdziwej postaci Stefanii Grodzieńskiej. A Rafał… Takich chłopców było wielu.

Książka „Arka Czasu” Marcina Szczygielskiego, na podstawie której powstało przedstawienie, zdobyła kilka nagród: Grand Prix III Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, I Nagrodę VI Konkursu Literackiego Muzeum Książki Dziecięcej, Nagrodę Kinderbuchpreis 2015 w austriackim XX Konkursie Literackim Jury der Jungen Leser, Wyróżnienie w Konkursie Literackim Książka Roku 2013 Polskiej Sekcji IBBY.

Czas trwania spektaklu - 1 godz. 10 min. (bez przerwy)
Premiera – 6 listopada 2021

RECENZJE:

Galeria zdjęć: