Arka Czasu w I etapie Współczesnej

fot. Anna Kaleta

Arka Czasu - najnowsze przedstawienie teatru "Kubuś", którego premiera odbyła się 6 listopada 2021 roku - zakwalifikowała się do I etapu 28. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Przedstawienie powstało w oparciu o wielokrotnie nagrodzoną książkę Marcina Szczygielskiego, o tym samym tytule, opowiadającą o losach dziewięcioletniego Rafała, który ucieka z warszawskiego getta i ukrywa się wraz z innymi dziećmi w opuszczonym zoo. Jest to przejmująca opowieść o wojennej rzeczywistości, widzianej z perspektywy kilkuletniego dziecka. Ale w tej historii jest także miejsce na wielką przygodę, podróżowanie w czasie i zwyczajną przyjaźń. To także opowieść o sile pamięci. Przeszłości nie można zmienić, ale pamięć o niej ma wpływ na budowanie lepszej teraźniejszości i przyszłości.

Arkę Czasu zrealizowali twórcy młodego pokolenia, mający już na swoim koncie wiele ciekawych i nagradzanych produkcji: Maria Marcinkiewicz-Górna (adaptacja), Tomasz Kaczorowski (reżyseria), Agnieszka Wielewska (scenografia) i Miłosz Sienkiewicz (muzyka). W spektaklu występują: Andrzej Kuba Sielski, Rafał Iwański / Michał Olszewski, Aleksandra Sapiaska, Jolanta Kęćko, Ewa Lubacz, Andrzej Matysiak, Małgorzata Sielska / Dorota Anyż, Karol Górski.

 

                

 

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Paweł Kluszczyński,  Katarzyna Lemańska, Andrzej Lis, Jacek Sieradzki (przewodniczący), Katarzyna Tokarska – Stangret, Wiktoria Tabak, Agnieszka Wójtowicz.