Leszek Kołakowski. Portret z nosorożcem | wystawa

28 lutego - 16 maja 2021

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach oraz Muzeum Dialogu Kultur – Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach serdecznie zapraszają na wystawę Leszek Kołakowski. Portret z nosorożcem, którą będzie można oglądać w Muzeum Dialogu Kultur – Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, ul. Rynek 3, w okresie: 28 lutego - 16 maja 2021 r.

Wystawa zorganizowana została w ramach obchodów Jubileuszu 65-lecia Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.

 

Wystawa Leszek Kołakowski. Portret z nosorożcem to zaproszenie do świata filozofii, literatury i teatru. Zaproszenie do spojrzenia na sprawy tego świata z dystansem i przymrużeniem oka.
To również, a raczej przede wszystkim, spotkanie z Leszkiem Kołakowskim - wybitnym polskim filozofem, wykładowcą akademickim, dla wielu autorytetem moralnym i mistrzem, autorem zarówno dzieł naukowych,
jak i tych, które sam określał jako „zabawny dodatek”.

Dla części zwiedzających to może być pierwsze spotkanie z tą wielką i fascynującą osobowością, dające jednak nadzieję na kolejne, wywołane zaciekawieniem i chęcią głębszego poznania. Bo Leszek Kołakowski dzięki swojej imponującej wiedzy, niebywałemu poczuciu humoru i charyzmie szybko zdobywał sobie przyjaciół, uczniów oraz uznanie.

Leszek Kołakowski (1927-2009) początkowo był zwolennikiem komunizmu, stopniowo jednak zmienił się w jego krytyka, co po wydarzeniach Marca ’68 przyczyniło się do pozbawienia go Katedry Historii Filozofii Nowożytnej
na Uniwersytecie Warszawskim, zakazu publikacji i, ostatecznie, emigracji do Anglii, gdzie zawodowo związał się
z Uniwersytetem Oksfordzkim. W latach 1972-1991 był badaczem i wykładowcą w prestiżowym All Souls College, prowadził też liczne seminaria i wykłady gościnne, między innymi na uniwersytetach amerykańskich.
Był pierwszym laureatem Nagrody im. Johna Klugego, nazywanej amerykańskim Noblem w naukach humanistycznych (2003), Kawalerem Orderu Orła Białego (1997) oraz laureatem wielu innych nagród.
W centrum jego zainteresowań zawsze znajdowały się kwestie związane z filozofią, religią, historią kultury, marksizmem i mitem. Był znawcą filozofii religii i chrześcijaństwa, które uważał za fundament naszej kultury,
choć do końca życia pozostawał poza Kościołem.
Był autorem licznych książek naukowych i esejów, m.in. takich jak: Obecność mitu, Chrześcijaństwo, Jeśli Boga nie ma…, Bóg nam nic nie jest dłużny, Świadomość religijna i więź kościelna, Jezus ośmieszony. Jego Tezy o nadziei
i beznadziejności
 stały się źródłem intelektualnej inspiracji dla polskiej opozycji demokratycznej lat 70., a Główne nurty marksizmu, będące wielkim rozrachunkiem z totalitaryzmem, jedną z najważniejszych książek XX wieku.
Szerszą popularność zyskał dzięki niekonwencjonalnym sposobom popularyzacji filozofii, m.in. w programach telewizyjnych: Mini wykłady o maxi sprawach i O co nas pytają wielcy filozofowie, czy jako autor powiastek filozoficznych np. Rozmowy z diabłem oraz bajek: 13 bajek z Królestwa Lailonii dla dużych i małych, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?
Przenikliwość, poczucie humoru, językowa wirtuozeria, zaskakujące i celne obserwacje dotyczące zarówno życia codziennego, jak i odwiecznych praw natury ludzkiej to tylko niektóre powody, dla których warto sięgać po książki Leszka Kołakowskiego.

Na wystawie Leszek Kołakowski. Portret z nosorożcem będzie można zobaczyć zdjęcia, książki, filmowe wspomnienia i kopię rękopisu Leszka Kołakowskiego, przekazane przez jego córkę Agnieszkę oraz Wydawnictwo ZNAK. Na wystawie znajdą się również projekty scenograficzne i lalka Nosorożca, zaprojektowane przez Małgorzatę Gałaś-Prokopf – scenografkę i malarkę z Düsseldorfu, do przedstawienia Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?, autorstwa L. Kołakowskiego, adaptacja i reżyseria: Piotr-Bogusław Jędrzejczak, zrealizowanego w TLiA „Kubuś” w Kielcach, premiera – marzec 2021.

Na zdjęciu kolaż autorstwa M. Matoszki: Nosorożec – A. Dürer i L. Kołakowski z arch. A. Kołakowskiej (córki)

 

 

ORGANIZATORZY:

          

 

PATRONAT HONOROWY:

                                  

 

 

PARTNERZY: