Pięć nagród na Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu

na zdjęciu: Przemysław Żmiejko odbierający nagrody, fot. Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

Nagroda Grand Prix, Nagroda Jury Dziecięcego, Nagroda za reżyserię dla Marka Zákostelecký’ego, a także dwa wyróżnienia aktorskie dla Andrzeja Kuby Sielskiego i Andrzeja Skorodzienia - oto laury, jakie przywiózł Teatr „Kubuś” z Festiwalu małych Prapremier w Wałbrzychu za prezentowany tam spektakl „Pod adresem marzeń”. 

Inscenizacja zdobyła ponad połowę przyznawanych w konkursie tytułów, co czyni kielecki zespół bezkonkurencyjnym zwycięzcą Festiwalu.

Warto podkreślić, że nagrodzone przedstawienie opowiada o historii budynku „Kubusia” przy ul. Dużej 9, łącząc lokalne akcenty z uniwersalną, ciepłą opowieścią o marzeniach. Jej humor, urok i walory artystyczne nie pierwszy raz zachwyciły zarówno dziecięcą, jak i dorosłą publiczność.

Wcześniej inscenizację uhonorowano już nagrodami za scenografię i muzykę w prestiżowym 25 Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, gdzie rywalizowało w sumie ponad 100 spektakli i 81 teatrów (głównie dramatycznych) z całego kraju. To wielki sukces „Kubusia”, cieszący tym bardziej, że napisany przez Elżbietę Chowaniec tekst czerpie z historii miasta, a akcja sztuki osadzona jest m.in. w istniejącym niegdyś przy ul. Dużej Hotelu Europejskim.

Spektakl miał swoją premierę w styczniu, najbliższe pokazy w Kielcach zaplanowano na październik. Zobaczy go również publiczność w stolicy - na zaproszenie Przeglądu Nówka Sztuka, organizowanego przez Instytut Teatralny, przedstawienie zaprezentowane zostanie w TR Warszawa.

Zakończony w piątek Festiwal małych Prapremier w Wałbrzychu jest jednym z najważniejszych konkursów teatralnych w Polsce poświęconych sztuce dla dzieci i młodzieży. Jurorami tegorocznej edycji Festiwalu byli: Jacek Sieradzki, Marzenna Wiśniewska oraz Mateusz Mirowski, a w konkursie prezentowano spektakle m.in. z Wrocławia, Katowic czy Lublina.

Robert Drobniuch z nagrodami

Dołączone pliki: