Wernisaż

6 grudnia 2018

W środę 6 grudnia w kieleckim Instytucie Dizajnu odbył się wernisaż fotografii artystycznej w ramach projektu TEATR MAMA TATA i JA. Wystawa już po raz drugi jest prezentowana na Wzgórzu Zamkowym, terenie niegdysiejszego więzienia. Ekspozycja prezentowana w Galerii Brama została przygotowana przez zespół z Instytutu Dizajnu. Kuratorem wystawy jest Krzysztof Kucharczyk, do niedawna Dyrektor ID. Motywem przewodnim wystawy są zawiłości ludzkich dróg życiowych, które nigdy nie biegną prosto, lecz często są kręte i zawiłe. Znajduje to odzwierciedlenie w przestrzennej aranżacji wystawy oraz w wybranych zdjęciach wykonanych przez Annę Kaletę, Luizę Miszczyk, Marcina Jarosława Białka, Ilonę Brożynę oraz Alicję Obarę.

 

„(…) Po raz czwarty eksplorujemy ścieżki uczestników, podglądamy, śledzimy ich, niejako z ukrycia. Kierowani ciekawością prosimy artystów fotografików, by towarzyszyli uczestnikom programu i dokumentowali ich “błądzenie” i pierwsze kroki w teatralnym labiryncie.

Wspominam tutaj celowo o błądzeniu, nie jako o formie zatracenia czy utraty, ale sposobie cyzelowania, udoskonalania. Błądzić jest rzeczą ludzką, ale również i...dobrą. Błądzenie, jeśli przyjrzeć mu się z perspektywy, jest ni mniej ni więcej, tylko czystą nauką. Czasami nauczką. Co złego jest w jednym czy drugim? Nic.

Tegoroczna wystawa i wyselekcjonowane na nią zdjęcia (przez Olgę Grabiwodę) bardzo dobrze obrazują ów labirynt i błądzenie - szereg splotów i powiązań, motywów kluczenia, przejść i wyjść w perspektywie zwieńczonej jasnością jest nad wyraz widoczny.

Gmatwanina wątków, sieci opresji i sposoby wyjścia z nich przy wsparciu grupy i za pomocą działań teatralnych są głównym wątkiem przekazu ikonograficznego. Lokacja, w której tegoroczna wystawa jest pokazywana, rozpatrywana może być właśnie w kontekście błądzenia, przechodzenia z zamkniętej “miejskiej betonowej dżungli” do zielonego parku lub odwrotnie, z “zielonej wolności” ku opresyjnym murom więzienia i miejskiego gąszczu. Brama na Wzgórzu Zamkowym, miejsce wystawy fotograficznej, sama w sobie jest symbolem przesmyku z perspektywą zaznania swobody w przyszłości”.

Tak o kulisach powstawania wystawy pisze jej kurator Krzysztof Kucharczyk.

 

Wernisażowi towarzyszyła premiera spotu społecznego, zatytułowanego „Sztuka zbliżania”, który wyreżyserował Krzysztof Kiziewicz.

 

Wystawę można oglądać do 31 grudnia 2018 roku w Galerii Brama w Instytucie Dizajnu (ul. Zamkowa 3 w Kielcach). Wstęp bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy!

Galeria zdjęć: