Wernisaż

6 grudnia 2019

W środę 6 grudnia w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej odbył się wernisaż wystawy fotografii artystycznej w ramach projektu TEATR MAMA TATA i JA. Wydarzenie już po raz trzeci odbyło się we współpracy ze Wzgórzem Zamkowym i zakończyło piątą edycję programu.

Wystawa została przygotowana przez zespół z Instytutu Dizajnu. Jej kuratorem jest Darek Ścisło, artysta grafik, który od trzech lat współpracuje przy programie. Jak sam dodaje: „Przedsięwzięcie to stawia szczególne wymagania przed biorącymi udział w projekcie fotografikami, którzy mają utrudnione zadanie z racji ochrony wizerunku uczestników, zwłaszcza dzieci. Mają oni co prawda wolną rękę, jeśli chodzi o koncepcję artystyczną ich dokumentacji, ale o ileż trudniejsze jest przekazanie emocji fotografowanych ludzi, jeśli nie można pokazać ich twarzy. Z ilu wspaniałych ujęć trzeba zrezygnować, bo ktoś akurat odwrócił się w kierunku aparatu? Trzeba też zaznaczyć, iż ta ogromna praca jest wykonywana przez nich społecznie. Jest to warte podkreślenia także dlatego, że fotograficy biorący udział w projekcie to nie tylko niemi obserwatorzy − artyści, ale także animatorzy, którzy wchodzą w relacje z uczestnikami i wpływają na kształt warsztatów”.

Na wystawie można zobaczyć ponad 30 fotografii autorstwa: Piotra Bieńka (ZPAF), Artura Dziwirka (ZPAF), Anny Kalety (ZPAF), Izabeli Karlińskiej, Luizy Miszczyk, Alicji Obary oraz Sławomira Oszywy (ZPAF). Siedem spojrzeń wyjątkowych artystów i niezwykle wrażliwych osobowości.

Wystawa powstała we współpracy ze Związkiem Polskich Artystów Fotografików – Okręg Świętokrzyski, który już po raz drugi jest oficjalnym partnerem programu.

Zadanie TEATR, MAMA, TATA i JA dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wystawę można oglądać do 31 grudnia 2019 roku w sali konferencyjnej OMPiO (ul. Zamkowa 3 w Kielcach). Wstęp bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy!

Galeria zdjęć: