Wernisaż fotografii artystycznej

18 listopada 2016

W piątek 18 listopada w Galerii Małej kieleckiego Biura Wystaw Artystycznych o godzinie 14.00 odbył się wernisaż fotografii artystycznej, zorganizowany w ramach projektu TEATR, MAMA, TATA i JA. Na wystawie można zobaczyć ponad trzydzieści zdjęć, wykonanych przez artystów fotografików, członków Związku Polskich Artystów Fotografików – Okręg Świętokrzyski: Piotra Bieńka, Artura Dziwirka, Joannę Klich, Sławomira Oszywę, Stanisławę Zacharko-Łagowską i Krzysztofa Zająca.

 

(…) KUBUŚ  zaprosił osadzonych i ich rodziny do swego bajkowego, dobrego i pięknego, świata. Spotykali się tu ze sobą w pełnej ciepła atmosferze  delikatności, zrozumienia i  życzliwości  - oraz magii sztuki. Wspólne przeżywanie piękna bajkowych spektakli, wspólne tworzenie prac plastycznych, przygotowywanie kolorowych ciasteczek i zabawy w teatr, budziły uśpione emocje i wywoływały równie emocjonalne, często podświadome, reakcje. Nieśmiałość i delikatność gestów, czułość dotyku, wzajemna bliskość  - budowały subtelne opowieści snute mową ciała: opowieści o rozstaniach,  zranionych uczuciach, potrzebie bezpieczeństwa, tęsknocie i miłości…

Do ich obserwowania – i przetwarzania w  materię sztuki fotograficznej – zostali zaproszeni fotograficy ze Świętokrzyskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Fotografików. Zaproszenie przyjęli: Piotr Bieniek, Artur Dziwirek, Joanna Klich, Sławomir Oszywa, Stanisława Zacharko-Łagowska i Krzysztof Zając. Wszyscy, w stworzonej wspólnie prezentacji,  postanowili wykorzystać plastyczną atrakcyjność  teatru cieni i jego możliwości uwidaczniania i podkreślania wyrazistości gestów. W  spontanicznych, improwizowanych mini spektaklach i scenach, odgrywanych kolejno przez uczestników projektu – a właściwie przez ich cienie, rzucane na papierową przesłonę - odczytywali zapisy emocji, których powstawania byli świadkami, uczestnicząc w szeregu kolejnych spotkań. (…) Tak o kulisach powstawania wystawy pisze jej kuratorka Stanisława Zacharko-Łagowska.

Wystawę będzie można oglądać do końca grudnia 2016 roku od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00 – 18.00 w Galerii Małej kieleckiego BWA.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Galeria zdjęć: