ANIMATUS 2021- REMINISCENCJE

W tym roku finałowe etiudy w ramach IV edycji Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki/animowanego obiektu/formy teatralnej ANIMATUS zaprezentowali: Filip Jaśkiewicz, Jakub Matys i Katarzyna Leks.

Prace odzwierciedlały dwa nurty. Animanty Filipa Jaśkiewicza i Jakuba Matysa były inspirowane nowymi rozwiązaniami technologicznym. Z kolei pracę Katarzyny Leks odzwierciedlały potrzebę dbania o naturę oraz poszukiwania w sferze recyklingu i biodegradacji. Rozwiązania zaproponowane przez laureatów potwierdziły słowa Roberta Drobniucha - pomysłodawcy konkursu. Zwraca on uwagę na główne założenie ANIMATUSA: „istotą przedsięwzięcia jest poszukiwanie oryginalnych form w zakresie sztuki lalkarskiej, która może wykorzystywać coraz to nowsze technologiczne środki, takie jak VR, AI czy druk 3D.” Podkreśla też znaczenie tego projektu: „Konkurs ma być impulsem do tworzenia współczesnych animantów, nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce”.

Tegoroczna edycja ANIMATUSA jest ostatnią realizowaną w Kielcach. W ramach wydarzeń towarzyszących konkursowi odbyły się debaty, wystawy oraz pokazy spektakli.

Finałowe etiudy:

  • LUNA THE CARING MACHINE Filipa Jaśkiewicza / Luna Lalun
  • DRUGA SKÓRA Katarzynt Leks
  • VOXEL SCREEN Jakuba Matysa

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.