Gniazdo

wiek 7+

tekst - Maria Wojtyszko
reżyseria - Robert Drobniuch
scenografia - Katarzyna Proniewska-Mazurek
muzyka - Sambor Dudziński
ruch sceniczny - Ewelina Ciszewska
reżyseria światła - Prot Jarnuszkiewicz

                                                                       

 

Obsada:

Lech - Błażej Twarowski
Czech - Tomasz Frąszczak (AT, gościnnie)
Rus, Światowid, Łoś - Michał Olszewski
Wanda - Anna Domalewska
Popiel, Ojciec - Andrzej Kuba Sielski
Orzeł - Kuba Klimaszewski (gościnnie)
Diwa, Jeż - Agata Sobota
Bieda - Beata Orłowska

Dzielni rycerze, wyprawa i wielki plan. Oto początek historii o Lechu, Czechu i Rusie, którą opowie nie kto inny, ale Orzeł, oczywiście biały.
Ale uwaga - w stosunku do znanej legendy pojawią się nowości. Będzie więc znudzona siedzeniem w domu siostra trzech braci Wanda, która uprze się na udział w podbojach, szczególnie tych sercowych. Będzie też Światowid, Popiel, chochlik Bieda i tajemnicze Ćmoki…
A w konsekwencji - jak na rycerską bajkę przystało - niebezpieczne przygody, nieoczekiwane zwroty akcji, aż wreszcie trud budowania państwa.
Jakie miejsce może być dla niego najlepsze? Skąd wzięła się Polska i Polacy?

„Gniazdo” to sztuka wielokrotnie nagradzanej dramatopisarki Marii Wojtyszko o tworzeniu wspólnoty i istocie polskości. Podana wartko, bez patosu i współczesnym językiem, a przede wszystkim z błyskotliwym humorem. Takim, który urzeknie małych widzów nie mniej, niż magiczny świat bohaterskich zmagań i słowiańskich duchów. 

Spektakl wyreżyserował Robert Drobniuch, dyrektor Teatru „Kubuś, bogactwo muzyki i porywających piosenek zapewnił znany kompozytor i instrumentalista Sambor Dudziński, scenografię stworzyła Katarzyna Proniewska-Mazurek, a ruch sceniczny - Ewelina Ciszewska. Za reżyserię świateł odpowiada Prot Jarnuszkiewicz.

Czas trwania - 1 godz. (bez przerwy)
Premiera - 14 października 2018

NAGRODY:

  • Nagroda POLUNIMY dla Anny Domalewskiej dla najbardziej obiecującego aktora-lalkarza młodego pokolenia w 2018 roku, za rolę Wandy w spektaklu „Gniazdo”.

RECENZJE:

Spektakl bierze udział w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

                              

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Dominik Gac, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski, Jacek Sieradzki, Sandra Szwarc i Zuzanna Berendt.

 

Galeria zdjęć: 

Gniazdo

Autor zdjęć: 

Bartek Warzecha